Uşak Cezaevi’nde kursiyer mahkumlar konser verdi

Uşak E Tipi Kapalı Cezaevi'ndeki bağlama ve koro kursuna devam eden mahkumların çalışmalarını sergilemek üzere bir konser düzenlendi.

Cezaevi tiyatro salonundaki konserde mahkumlar hünerlerini sergilerken iki kişilik halk oyunu ekibi de sahneye çıkıp Harmandalı oynadı.
Başsavcı Eroğul, Uşak Cezaevi’nin Halk Eğitim veya Milli Eğitim’in bir birimi gibi çalıştığını söyledi. Cezaevlerinin asıl amacının insanları cezalandırmak olmadığını belirten Eroğul, “Asıl amaç, ceza alan insanların topluma tekrar kazandırılmak üzere eğitilmeleridir. Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Halk Eğitim Müdürlüğümüz’e, burada düzenledikleri kurslar için çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Uşak E Tipi Kapalı Cezaevi’nde artık kan yerine vatan, millet ve insan sevgisi anlatan şarkı türkü sözleri akıyor. Zihinlerde isyan, acı ve kanla kalan Uşak E Tipi Kapalı Cezaevi’nde eski günlerden eser yok. Cezaevinde açılan mesleki ve sosyal kurslarla mahkumlar hayata kazandırılıyor. İsyanlar sonucu meydana gelen ölümlerle hatırlanan Uşak E Tipi Kapalı Cezaevi, yenilenip örnek cezaevi seçildikten sonra düzenlenen kurslarla eski günlerdeki kan izlerini sildi.

Düzenlenen okul eğitimleri ve kurslarda eğitim alan mahkumlar sınava tâbi tutularak mezuniyet belgesi veriliyor. Cezaevindeki birinci kademe okuma yazma kursu sınavına giren 25 kişiden 23’ü, ikinci kademe yetişkinler eğitimi sınavına giren 15 kişiden 11’i, açık ilköğretim okulunda 33 kişiden üçü, açık lisede ise 16 kişiden biri mezun oldu. Ayrıca Açık Öğretim Fakültesi’ne devam eden üç kişi sınava girdi. Bunların dışında açık ilköğretim okulunda 27, açık lisede 15, Açık Öğretim Fakültesi’nde üç mahkum aktif öğrenim görürken üç mahkum da ÖSS’ye girmek için müracaat etti. Cezaevinde şu anda bilgisayar, giyim, aşçılık, boya badana, karo, fayans, düz makine dikişi, overlok, ütü, ciltçilik, kazan ateşçiliği, koyunculuk, halk oyunları ve bağlama kursları bulunuyor.