Uşak havası en kirli beşinci il

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) yeni verileri ışığında Uşak, hava kirliliği sıralamasında Kayseri, Kütahya, Bursa Orhangazi, Erzurum ve Amasya'nın ardından kükürtdioksit açısından beşinci sırada yer aldı.

TÜİK’in 2005 Kasım ayı verilerine göre havası en kirli şehirler sıralamasında 145 mikrogram/metreküp kükürtdioksit oranıyla ile sırada yer alan Kayseri’yi 105’le Kütahya, 98’le Bursa Osmangazi ve Erzurum, 97’yle Amasya takip ederken 93 mikrogram/metreküp değerle Uşak beşinci sırada yer aldı.

Belediye ve İl Çevre Müdürlüğü’nün denetimleri ve doğalgazın ısınmada kullanılmaya başlamasıyla geçen yıldan beri hava kirliliğinde düşüş gözlendi.

Uşak belediye Başkanı Mesut Apaydın, “Kış aylarında yaşanan hava kirliliği, son üç yılda düşüşe geçti. Doğalgazın ilimizde daha çok kullanılmaya başlamasıyla inşâallah Türkiye çapında havası kirli iller arasına bile girmeyiz. Şehiriçinde açık kömür satılmazken kalorisi düşük ve çevre kirliliği yapan kömürlerin şehre girmesinin önlenmesi de hava kirliliğini azaltmaya katkı sağlıyor.” dedi.

Uşak’ta 2002 yılında 12 aylık ortalamada toplam karbondioksit oranı 1.94 mikrogram/metreküp iken 2003 yılında 62’ye, partikül madde oranı ise 2002 yılında 27 mikrogram/metreküp iken 2003 yılında 21’e düşmüş.