Uşak OSB Başkanı Yıldırım: Okuma salonları kapatılmasın

Uşak Organize Sanayi Bölgesi (UOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yıldırım da dershane ve özel etüt merkezlerinin kapatılmasını öngören kanun tasarısına tepki gösterdi.

Uşak Organize Sanayi Bölgesi (UOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yıldırım da dershane ve özel etüt merkezlerinin kapatılmasını öngören kanun tasarısına tepki gösterdi. Yıldırım, yaptığı basın açıklamasında, “Dershanelerimiz ve okuma salonlarımız kapatılmasın. Öncelikle dershaneler, küresel bir eğitim gerçekliğidir.” dedi.

Okullarda verilen eğitimin yeterli olmadığını, bundan dolayı dershanelere ihtiyaç duyulduğunu savunan Yıldırım, “Dershaneler, okullarda verilen eğitimin yeterli olmamasından dolayı eğitim sistemimizin önemli bir parçası haline gelmiştir. Okullardaki eğitim sisteminden dolayı verilemeyen bilgiler ve tamamen sınav üzerine kurulu bir eğitim sisteminde öğrenciler mutlaka dershanelere gitmektedir.” şeklinde konuştu. UOSB’de 11 bin işçi çalıştığını kaydeden Yıldırım, “İlimizde yedi adet etüt merkezi bulunmaktadır. Dar gelirli ailelerin çocukları, bu merkezlerden hizmet almakta, hafta sonları internet kafelerde ve sokaklarda vakit geçirmemektedir. Etüt merkezleri, okuma salonları ve dershaneler, hem eğitim vermekte hem de çocuklarımızı topluma kazandırmaktadır.” dedi. Van’da düzenlenen 4. OSB Enerji Zirvesi’ne katıldığını aktaran Ali Yıldırım, “Emniyet güçlerinin dahi giremediği, asayiş sorununun had safhada olduğu Van’ın kenar mahallerinden birinde bulunan etüt merkezine ziyarette bulunduk. Gördük ki bu etüt merkezleri sayesinde çocuklar ve gençler sokaklarda başıboş kalmamış, her türlü kötü alışkanlıktan ve terör belasından uzak kalarak eğitimlerine devam etmişlerdir. Ülkemize, milletimize hayırlı birer birey olarak topluma kazandırılmışlardır. Okumaevlerinin ve etüt merkezlerinin toplumsal barışa sağladıkları katkının gözardı edilmemesi gerekmektedir.” diye konuştu. Dershanelerin, toplumda gelir dağılımındaki adaletsizlikten kaynaklanan eşitsizlik karşısında en önemli savunma mekanizması olduğunu belirten UOSB Başkanı Yıldırım, şunları kaydetti: “Olan yine öğrenciye, veliye, öğretmene, yani vatandaşa olacaktır. Bu işten zarar görecek olan tek kitle vardır, o da vatandaştır. Dershaneler, toplumun katmanları arasındaki eğitim farkını azaltıp birlik ve beraberliği güçlendirmektedir. Dershanelerin ve okuma salonlarının kapatılması girişimi ve düşüncesi, kaliteli bir eğitim için toplumsal bir zorunluluğa hizmet eden dershaneleri bir kenara atarak, eğitim sistemini kaotik bir ortama sürükleyecektir. Toplumsal ihtiyaca cevap veren bir gereklilik olan dershaneler, eğitimdeki fırsat eşitsizliğini önlüyor.”