Usak’ta ilk dogalgaz mesalesi yandi

USAK - Geçen yil Aralik ayinda ihalesi yapilan ve 4 ay önce çalismalarina baslanan dogalgaz ile Usak da tanisti.

38 ilin ihale asamasinda oldugu, 24 ilin kullanmaya basladigi dogalgazin Usak’a gelmesi nedeniyle, hava kirliliginde ilk siralarda yer alan Usak’ta tarihi bir gün yasanirken, ilk dogalgazin mesalesi törenle yakildi.
Birinci yatirim yili çerçevesinde 16 bin konuttan 700 abonenin dogalgaz kullanimina geçtigi Usak’ta düzenlenen törene, Usak Valisi Kayhan Kavas, Belediye Baskani Mesut Apaydin, Belediye Baskan Yardimcisi Ugur Özköse, UDAS Yönetim Kurulu Baskani Halil Akçay, UDAS Müdürü Ahmet Dogu, UDAS çalisanlari ile diger davetli vatandaslar katildi.

Kurtulus Mahallesi Zübeyde Hanim Caddesi üzerinde düzenlenen törenle yakilan mesale önünde basin mensuplarina bilgi veren Belediye Baskani Mesut Apaydin, “Bugün bizim için bir milad. Çok önemli bir gün.” diyerek mutlu oldugunu dile getirdi. Usak’in tarihi bir gün yasadigini kaydeden Baskan Apaydin, Usak’in artik sisli ve kömür kokulu havasindan kurtuldugunu ifade etti. Usak’in yaz gibi kis günleri yasayacagini dile getiren Baskan Apaydin, UDAS Yönetim Kurulu Baskani Halil Akçay ile birlikte ilk mesalenin önünde basina poz verdi.

Baskan Apaydin, “Bundan sonra gelecek nesillerimiz tertemiz sokaklarda yasayacak. Onun için UDAS Yönetim Kurulu üyelerini ve çalisanlarini tebrik ediyorum. Burada rekor kirildi. Çogu ilde 15 ayda gelmeyen dogalgazi, Usak, dört ay gibi kisa sürede getirdi. Bu hakikaten bir rekor. Samsun’a 18 aydir gaz verilmedi. Eregli ‘alti ayda dogalgazi getirerek rekor kirdik’ dedi. Ama Usak dört ayda getirerek esas rekoru kirdi. Bu bizim için övünç meselesi. Artik apartman ve ev sahipleri hizli bir sekilde abone olsun ve çevremizi temiz tutalim. Hava kirliligini hep beraber ortadan kaldiralim. Dogalgaz yillardan beri Usak’in hayali. 1997’den beri Usak’in hayaliydi. Usak hava kirliliginde 1. ya da 2. sirada yer aliyordu. Bunun çaresi bulunamazdi. Çünkü soguk bir iklimde yasiyoruz. Ama bugün bizim en mutlu günümüz. Usak’ta suanda tarihi bir gün yasaniyor.” dedi.

Usak için tarihi bir gün yasandigini dile getiren Usak Valisi Kayhan Kavas ise, dogalgazin en kisa zamanda Usak’in her tarafina ulasacagini kaydetti. Kavas, “Aritma tesisleri, çöp toplama alanlari çalisir duruma geldiginde örnek bir il konumuna gelecegiz. Artik ilimiz çevreyi kirletmeyecek. Dogalgazin kullanimiyla birlikte ciddi manada hava kirliliginin önüne geçilmis olacak.Bu çok önemli bir gelismedir.” seklinde konustu. Vali Kavas, daha sonra UDAS Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte mesale önünde poz verdi.

40-50 YTL arasinda degisen fiyatla bir ailenin yakit ihtiyacini karsilayacagini dile getiren UDAS Yönetim Kurulu Baskani Halil Akçay da, Usak’ta 16 bin konuta ulasildigini söyledi. 16 bin konuttan 700’ünün abone oldugunu kaydeden Akçay, “Ortaklarimiza da tesekkür ediyorum. Çünkü dokuz trilyon gibi bir yatirim yaptik. Dört ay gibi kisa bir sürede dogalgazimizi Usak’a getirdik. Bir aile için bir tüp 32 YTL’dir. Gazin ise 5 bin YTL gideri olacak. Yine bir aile dogalgaz ile 40-50 YTL’ye isinacak. Emniyet açisindan da tüm tedbirlerimizi aldik. Hiç bir sikintimiz yok. Çünkü en profesyonel uzman ekiplerle çalistik.” diye konustu.