Uslu: 1 Mayıs’a gölge düşürmemek lazım

Hak-İş Genel Başkan'ı Salim Uslu, 1 Mayıs'ı altı konfederasyonla ortak olarak Taksim Meydanı'nda kutlayacaklarını belirterek, kutlamalarda dikkatli olmak zorundayız. 1 Mayıs'a gölge düşürmemek lazım." dedi.

Hak-İş genişletilmiş Başkanlar Kurulu toplantısı öncesinde basın munsaplarına açıklamalarda bulunan Uslu Başbakan Erdoğan’a Taksim Meydanı ve resmi tatil için teşekkür etti.

Hak-İş’in Taksim’deki kutlamalara hazır olduğunu ifade eden Uslu, “Taksim’de sadece ve sadece kendi örgütlerimizle orada olacağız. Türkiye giderek normalleşiyor, yasaklar kalkıyor. Taksim yasağının kalkması Türkiye’ye yakışmaktadır. Hak-İş’in Taksim’in 1 Mayıs’ta sendikalara açılmasında etkisi olmuştur.” diye konuştu.

1 Mayıs’ın Taksim’de kutlanmasının diğer 1 Mayıs kutlamaları için referans teşkil edeceğini belirten Uslu, “Kutlamalarda dikkatli olmak zorundayız. 1 Mayıs’a gölge düşürmemek lazım. Herkes dikkatli, özenli olmak zorundadır.” şeklinde konuştu.

“İŞSİZLİK POLEMİK KONUSU YAPILMAMALI”

İşsizliğin son günlerde polemik konusu haline getirildiğini belirten Uslu, şöyle devam etti: İşsizlik sorunu çok ciddi platformlarda ele alınmalıdır. İşsizliğin çözümü için sihirli bir değnek yok. Hükümet kriz ortamında iş dünyasına 40 milyar TL destek verdi ama bu istihdama yaramadı. Bu rakamla 200 bin kişi istihdam edilmeliydi ama olmadı. O zaman bu para nereye gitti? KDV ve ÖTV’nin düşürülmesinin istihdam açısından önemli olduğunu belirten Uslu, Özel sektör 1-1,5 milyon kişi istihdam kapasitesine sahiptir. Özel sektörde iki kişi üç kişilik çalışmaktadır. İşsizlik sopasıyla hükümet korkutuluyor bir yandan da işçi korkutuluyor çok çalıştırılıyor.” açıklamasında bulundu.

Mecliste görüşülen Anayasa paketi değişikliğine de değinen Uslu, Türkiye’nin darbe anayasasından kurtarılmasını desteklediklerini söyledi.