Üst geçit kalktı 2 mahalle ayaklandı

İzmir'in Buca ilçesindeki, Hürriyet ile Çıldıran mahallerini birleştiren üst geçit kaldırılınca mahalle sakinleri mağdur oldu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, elektrik tellerine dokunma ihtimali üzerine üst geçiti kaldırması tepki çekti. Buca’daki demiryolu hat boyundaki iki mahalle halkının çocukları, Yüzbaşı Cengiz Topel İlköğretim Okulu’na gidiyor. Okulda okuyan 650 çocuğu 400 kadarı üst gecidi kaldırılan karşı Çaldıran Mahallesi’ne geliyor. Çocuklar, üst geçit kaldırıldığı için yağmurlu havalarda bin 500 metre yürüyor. Üst geçidin kaldırılması yalnızca çocukları değil, ailelerini de mağdur etti. Üst geçitin kaldırılması aynı zamanda okuldan başka ortak kullanılan market, berber, cami, semt pazarı ve muhtarlık gibi konularda da sıkıntılar oluşmasına sebep oldu.

Yüzbaşı Cengiz Topel İlköğretim Okulu Aile Birliği Başkanı Aynur Yılmaz, yürüme engelli Yaşar Bayram’ın üst geçit kaldırıldığı için bir aydan bu yana çok büyük zorluklar çektiklerini söyledi. Öğrenci velilerinin bin kişilik imza dilekçesi toplayarak belediyeye müracaat ettiğini belirten Mehmet Kayar, Emine Yaşar, Nihal Özdemir, İpek Çetin, Azime Özbaran, Evrim Çuhadaroğlu, Emine Karapınar ve Deniz Turhan, “Okulun yakınındaki boş arazide balici ve alkolikler var. Çoçuklarımızı okula götürebilmek için her gün izin almak zorunda kalıyoruz. Belediye bize üst geçit yapması gerekirken var olan üst geçidimizi kaldırdı. Geri istiyoruz.” şeklinde konuştular.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ise metronun eletrik tellerinin yapımına engel olduğu, elektrik tellerine insanların dokunma ihtimali olduğu gerekçesiyle üst geçiti kaldırmak zorunda kaldıklarını açıkladı.