Üvey kardeşi yarın idam edilecek!

Sami El Askari, Duceyl davasında Saddam Hüseyin ile birlikte ölüm cezasına çarptırılan iki eski yetkilinin cezalarının gelecek hafta infaz edileceğini söyledi.

Askari, bazı Arap televizyon kanallarının idam cezası alan Saddam Hüseyin’in üvey kardeşi Barzan İbrahim El Tikriti ile eski istihbarat şefi Avad El Bender’in yarın sabah saatlerinde idam edileceklerini duyurmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Bu doğru bir bilgi değil. Büyük olasılıkla Kurban Bayramından sonra, gelecek hafta idam edilecekler” dedi.

Bu arada Associated Press haber ajansına konuşan Irak hükümetinden bir yetkili, El Tikriti ve El Bender’in yarın sabah idam edilmesiyle ilgili hazırlıkların sürdüğünü söyledi. Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, idamların yapılacağı yerin ve saatin ise henüz belli olmadığını ifade etti.

El Arabiya televizyonuyla Iraklı Şiilerin El Furat televizyonu da iki eski Iraklı yetkilinin yarın idam edileceğini duyurdu.
Duceyl’de 1982 yılında 148 Şiinin katledilmesinden sorumlu bulunarak Saddam Hüseyin ile birlikte idama mahkum edilen El Tikriti ve El Bender’in cezalarının devrik Irak lideriyle birlikte geçen cumartesi infaz edilmesi planlanıyordu.
Saddam Hüseyin idam edilmeden önce de devrik liderin cezasının ne zaman ve nerede infaz edileceğine ilişkin çelişkili haberler geliyordu.