Uyanık ‘hacker’ ÖSYM’yi hackleyemese de siteleri kekledi

ÖSYM'nin sitesini hacklediğini iddia eden bir kişinin mailini hiç araştırmadan haber yapan internet siteleri fena çuvalladı.

ÖSYM’nin sitesinde yapılan bakım işlemini fırsat bilen bir uyanık haber kuruluşlarına ‘ÖSYM’nin sitesi hacklendi’ diye mail gönderdi.
Türkiye’nin önde gelen haber siteleri bu mesajı hiç sorgulamadan yayınlandı. Haber 7’ye de gelen mesajı dört yazılım uzmanı değerlendirdi ve böyle bir hackin mümkün olmadığını söyledi. Haberi ilk yayınlayan web sitelerinden Habertürk, haberini geri çekti.
ÖSYM’nin web sitesine erişim sorunu nedeniyle hafta sonu ALES’e girecekler, gerekli belgelere ulaşamadıklarını belirten mailler gönderirken, öğleden sonra bu durumu fırsat bilen bir kişi siteyi hacklediğini iddia etti.

“ÖSYM HACKLEDİM”

Ekran görüntüleri ve bazı kodlarla iddiasını güçlendiren ve adının Vedat Odabaşı olduğunu belirten kişi gönderdiği mailde şu ifadelere yer verdi, “Büyük emek ve çabalar sonucu dün gece 1 sularında ÖSYM sitesi hacklendi alın size hack açığı sistem şuan için tamamen kapalı durumda kullanmak isteyen arkadaşlar açığı kullanıp bilgi aktarması yapabilirler başarılar.” Ayrıca sistemdeki açıklar nedeniyle soruların kolay çalınabileceğini söyleyen şahıs mailinde ekran görüntüleri ve çeşitli kodlar da gönderdi.

BÖYLE BİR HACK MÜMKÜN DEĞİL

Haber 7’ye de ulaşan bu maildeki iddiaları dört yazılım uzmanına göndererek, ‘Böyle bir hackin mümkün olup olmadığını sorduk?’ Uzmanlar maildeki bilgiler çerçevesinde ortada bir hack olmadığını belirtti.
ÖSYM'ye ulaşarak konu hakkında bilgi almak istedik. ÖSYM yetkililerinın toplantıda olması nedeniyle, resmi bir bilgi alamadık.

HABERİ ARAŞTIRMADAN YAYINLADILAR

Haber 7 bu haberi araştırırken doğruluğu kanıtlanmamış bu haber Habertürk, Milliyet, Hürriyet, İnternethaber ve birçok sitede olduğu gibi yer buldu. Haberi hazırladığımız sırada Habertürk haberi geri çekerken diğer sitelerde haberler yayınlanmaya devam ediyordu.
ÖSYM’nin sitesi ise bu haberler yayınlandığı sırada erişilebiliyordu.

(Haber 7)