‘Uyanık olduğum tek konu kitap ve okuma’

Kitap ve okuma söz konusu olduğunda çok heyecanlandığını dile getiren Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, "Uyanık olduğum tek konu bu olabilir" dedi.

Toplantıda konuşan Atilla Koç, kitap ve okuma söz konusu olduğunda çok heyecalandığını ifade etti. Toplantılarda genellikle bir Aydınlı olarak “kısa kes Aydın havası olsun” sözüne uyarak kısa konuştuğunu ifade eden Koç, bu defa uzun konuşacağını belirterek, “Uyanık olduğum tek konu bu olabilir” sözleri salonda gülüşmelere neden oldu.

Atilla Koç, kütüphalerelerle ilgili gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Halk kütüphalerinin, açık üniversiteler haline dönüşebilmesi için çalışmaların devam ettiğini belirten Koç, 2005 yılında özellikle kapalı kütüpnhalere konusununa eğildiklerini ifadre etti. Bazı kütüphalerin, bulundukları il ve ilcelerdeki yerel yönetimleri devredildiğini aktaran Bakan Koç, bu konuda zaman zaman tenkit aldıklarını belirterek, “Ancak, bazı yerel yönetemiler bu işe yatkınsa, bu konuya bizden daha çok ehemmiyet gösterebilirler” dedi. 2005 yılında olduğu gibi, 2006 yılında da halk kütüphalerini açmaya devam edeceklerini belirten Koç, “Kütüphaleri toplumunh merkezine çekmek istiyoruz” dedi.

Toplum Gönüllüleri Vakfı Başkanı İbrahim Betil ise, projeyle ilgili bilgi verdi. Betil, Türkiye’de okuma oranının çok az olduğuna işaret ederek, “Türkiye, okuma özürlü bir ülke” dedi.

Türkiye’deki kütüphane sayısının bin 400, buna karşılık Almanya’da bu sayının 12 bin olduğunu ifade eden Betil, bu projeyle mevcut durumun önüne geçmeyi hedeflediklerini ifade etti. Betil, Sakarya ve Aydın’da başlattıkları kampanyayı tüm Türkiye’ye yayacaklarını ifade etti.