Uyarılar emniyet kemeri kullanımını yüzde 80’e çıkardı

Şanlıurfa'da, Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) ile emniyet kemeri takmayan sürücülere ceza kesilecek.

Şanlıurfa’da, Elektronik Denetleme Sistemi (EDS) ile emniyet kemeri takmayan sürücülere ceza kesilecek. Denetim öncesi yapılan uyarılar emniyet kemeri kullanımını yüzde 80’lere çıkardı.

Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürü Yavuz Özbaran, şehrin trafik sorunları ile ilgili fikir alışverişinde bulunmak üzere ildeki yerel ve ulusal basın temsilcileri ile bir araya geldi. Polisevi’ndeki toplantıda Özbaran, şehrin trafik sorunlarını çözmek için yaptıkları faaliyetler hakkında bilgi verdi. EDS siteminin trafik kurallarına uymakta büyük bir etken olduğunu dile getiren Özbaran, daha önce bir ayda 36 bin kırmızı ışık ihlalinin yapıldığı Şanlıurfa’da, EDS sisteminin devreye girmesi ile bu oranın yüzde 1’e düştüğünü söyledi.

Emniyet kemeri ile ilgili uyarıların da sinevizyon aracılığı ile izletildiği toplantıda, emniyet kemerinin önemine işaret edildi. Emniyet kemeri ile ilgili uyarıların sonuç verdiğini ifade eden Özbaran, bunca uyarıya rağmen emniyet kemeri takmayan sürücülere bundan sonra ceza yazılacağını aktardı. Uyarılarla birlikte emniyet kemeri kuralına uyumda sıçrama yaşandığını söyleyen Özbaran, “6 ay önce yaptığımız bir çalışmada sürücülerin sadece yüzde 10’unun emniyet kemeri taktığını tespit ettik. Daha sonra bununla ilgili yaptığımız uygulama, sürücülere broşür dağıtımı ve uyarılarla bu oran yüzde 40’lara çıktı. EDS sisteminde ceza yazılacağına dair yaptığımız son uygulama ile de bu oran yüzde 80’e ulaştı.” dedi.

Çağdaş ve düzenli bir trafik için basın mensuplarından da destek isteyen Özbaran, halk otobüslerine yönelik uygulamaları da artıracaklarını kaydetti. Özbaran, sivil kıyafetli polislerin denetim amaçlı otobüslerde yolculuk yapacağını açıkladı.