‘Uydurma kahramanlık hikayelerine ihtiyacımız yok’

Araştırmacı-Yazar Recep Şükrü Apuhan, Türklerin bin yıldır Anadolu'da şehit vererek yaşadığını belirterek, "Uydurma kahramanlık hikayelerine ihtiyacımız yok." dedi.

TEKAYDER Başkanı Fuat Öründü, Türkiye’ye hizmet etmeyi amaçladıklarını ifade ederek, Çanakkale Zaferi’nde yaşanan olayların manevi değerinin iç dünyamızda yeşertilmesi gerektiğini söyledi.

Programa konuşmacı olarak katılan Araştırmacı-Yazar Recep Şükrü Apuhan ise Çanakkale Savaşı’nda onca yokluğa rağmen Türklerin hiçbir zaman pes etmeden kahramanca savaştığını belirtti.

Düşman kuvvetlerinin her alanda Türklerden üstün olduğunu dile getiren Apuhan, “Savaş sırasında günde ortalama 50 bin top mermisi Türklerin üzerine atılırken, biz ise 30 günde 42 bin top mermisi atabilmişiz. Bu kadar bir farka rağmen galip gelmemizin nedeni şehitlerimizin kalplerindeki savunmadır.” dedi.

Çanakkale Savaşı sırasında kazanılan zaferin bütün dünyaya “Çanakkale Destanı” olarak yazıldığının altını çizen Apuhan konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bazı yabancı kaynaklar her ne kadar kendilerini övmeye çalışsalar da Türklerin kahramanlığına değinmeden de geçemiyorlar. Bir savaş esnasında ağır bir bombardıman altında kalan Türklerin cepheleri ne pahasına olursa olsun terk etmediğini yabancı kaynaklar Türklerin cesaret ve inanç olarak ne kadar güçlü olduğunu yazıyorlar. Bazıları da uydurma hikayelerle kendilerini haklı çıkarmaya çalışıyorlar. Biz bin yıldır bu topraklarda şehit vererek yaşıyoruz. Öyle uydurma hikayelere ihtiyacımız yok.”