Üyeliğe stratejik açıdan ”evet”

Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne tam üye olarak kabul edilmesini stratejik açıdan destekledi.

Muhafazakar Katolik kimliğiyle tanınan 57 yaşındaki Lech Kaczynski, konuya ilişkin görüşünü, İtalya’daki günlük gazetelerden Corriere della Sera’da bugün yayımlanan özel demecinde dile getirdi.

Kaczynski, ”Polonya, Türkiye’nin AB’ye girişine taraftar mı?” biçimindeki soruyu, ”Özellikle stratejik açıdan ‘evet’. Ama tam üyelik sürecinin uzun zaman alacağını ve kültürel farklılıkların bir engel oluşturabileceğini de gözönünde tutmalıyız” diye yanıtladı.

Kaczynski, Avrupa Birliği’nin genişleme sürecine ilişkin yaklaşımını ise şu sözlerle özetledi:

”Son zirve toplantısında, Polonya’nın itirazının olmadığı Balkanlar’ın Batı kesimindeki ülkelerin üyelik perspektifinden de sözedildi. Yalnızca üyeliğe hazır durumdaki Hırvatistan’dan değil, üyeliğine itiraz etmediğimiz Sırbistan’dan da sözedildi. Ama Sırbistan’a ‘evet’ denilirken, Ukrayna’ya neden ‘hayır’ denilsin? Gürcistan ve Moldova neden olasılık dışı olsun? AB nezdinde bu konularda görüş ayrılıkları var ama, Polonya ve Litvanya’nın ne düşündükleri gözönüne alınmıyor. Avrupa için ortak bir dış politika oluşturulacaksa, Polonya’nın da söz hakkı olmalıdır.”

Kaczynski, ülkesinin Avrupa’nın para birimi Avro’yu benimsemesiyle ilgili olarak, şu anki koşullarda Avro’ya geçişin ülkedeki enflasyonu körükleyebileceğini savunarak, konunun 2010’da halk oylamasına sunulacağını hatırlattı ve, ”Avro, diğer AB ülkelerinde de iyi biçimde benimsenecek olursa, doğal olarak Polonya’da da para birimi olacaktır. Şu an için bilinmeyen tek şey bunun ne zaman olacağı sorunudur” dedi.

Kaczynski, AB Anayasası’nın benimsenmesiyle ilgili sorunlara ilişkin bir soruya karşılık olarak ise, ”Bence AB Anayasası’nın daha kısa ve daha sentetik biçimde yeniden kaleme alınması gerekiyor” diye konuştu.