Uygun: Bursaspor şampiyon gibi!

Eski Sivasspor Teknik Direktörü Bülent Uygun, Bursaspor'un Turkcell Süper Lig'de bu sezon çizdiği başarılı grafiğe ilişkin, ''Bursa, ekonomisi, yapısı, taraftar kitlesiyle şampiyon olabileceğini hissediyor'' dedi.

Uygun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Sivasspor’un ligde 4 yıl gibi az bir geçmişi olmasına karşın, Başkan Mecnun Odyakmaz’ın yönetim anlayışıyla 2 sezon boyunca ciddi başarılar elde ettiğini söyledi.

Sivasspor’un elinde geniş bir kadro olmamasına karşın her kesim tarafından takdirle karşılandığını, geçen sezon Şampiyonlar Ligi’ne gitme başarısını gösterdiğini dile getiren Uygun, bunun da diğer Anadolu takımları tarafından örnek alındığını belirtti.

”Sezon başında Bursaspor veya Kayserispor’un şampiyon olabileceğini söylemiştim” diyen başarılı teknik adam, Bursaspor Başkanı İbrahim Yazıcı’nın geçen sezon takımın başına Ertuğrul Sağlam’ı getirdiğini, yönetimsel anlamda önemli işler başardığını, iyi bir kadro oluşturulduğunu anlattı.

Uygun, Bursaspor’un bir diğer artısının ise takım devreye giremediğinde ”aşkla, çılgınca takımını ateşleyen, iyi oynamadığı zamanlarda bile futbolcusunu mücadele etmeye sürükleyen” taraftar grubu olduğunu vurguladı.

Bursaspor’un, Sivasspor’un 2 sezonda yaşadığı başarıları görüp, daha iyisini başarmak istediğini ifade eden Uygun, ”Bursa, ekonomisi, yapısı, taraftar kitlesiyle şampiyon olabileceğini hissediyor. Yıllar önce bunu Trabzonspor başarmış, Anadolu insanının gururu olmuştu” diye konuştu.

Uygun, ”Ligin bitimine 9 hafta var. Kalan süreçte bizi nasıl bir lig bekliyor?” yönündeki soruya, ”Galatasaray’ın iki hafta sonra Fenerbahçe ile yapacağı maç var. Galatasaray, bu hafta Trabzonspor ile deplasmanda mücadele edecek. Galatasaray’ın bu iki maçta alacağı sonuçlar şampiyonluğu yüzde 60 oranında belirleyecek. Ayrıca Bursapor’un kendi başardıklarını perçinleyeceği Galatasaray ile deplasmanda maçı var. Diğer takımlar Beşiktaş, Fenerbahçe ve Kayserispor da bu yarışın içinde olabilir” yanıtını verdi.

”Bursaspor’un havası nasıl? Sizce Bursaspor bu baskıyı kaldırabilir mi?” sorusunu ise Uygun, şöyle yanıtladı:

”İster istemez bir entropi (hayat enerjisinin tükenmesi) oluşuyor. Bunun üzerinden gelmek için bazı söylemlere, desteklere ihtiyaç var. Ama Bursaspor’un futbolcularının yüzde 60-70’i 4 büyük takımda oynamış. Sercan, Volkan, Veli, Ozan, Turgay gibi çok yetenekli, milli takıma kadar yükselmiş, büyük takımların iştahını kabartan oyuncuları var. Ertuğrul Sağlam gibi teknik direktörlüğünü ispatlamış, karakterli bir teknik adamı var. Her platformda takımının hakkını koruyan İbrahim Yazıcı gibi bir başkanı var. Ayrıca çok iyi bir taraftar gurubu var. Bütün bu unsurları koruduğunuzda o stresli ortamı aşar, sıkıntılara göğüs gerersiniz.”

Bunun yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin ‘Timsah Arena’ gibi imrenilecek bir stadı yapacak olması takdire şayan bir olaydır. Bursaspor’u şampiyonluğa oynatan gerek kulüp başkanı İbrahim Yazıcı, gerekse verdiği destekle Büyükşehir Belediye Başkanı Altepe, taraftarlar tarafından alkışlarının yanı sıra besteleri de hak ediyorlar.”