‘Uygunsuz davranisa en agir ceza verilecek’

ANKARA - Kadin ve Aileden Sorumlu Devlet Bakani Nimet Çubukçu, bakanliga bagli kuruluslarda koruma altinda bulunan kisilere karsi personel ve diger sahislar tarafindan yapilacak her türlü uygunsuz davranisa kesinlikle tolerans gösterilmeyecegini bildirdi.

Malatya Cumhuriyet Savciligi’nca baslatilan sorusturmanin ardindan sirket personeli olarak çalisan 2 kisinin tutuklanmalarina, Malatya Il Müdürü, Kurulus Müdürü ve olayin gerçeklestigi tarihlerde nöbetçi amirlerin ise sorusturmanin selameti açisindan açiga alinmalarina karar verildigini kaydeden Çubukçu, ayrica temizlik sirketinde çalisan bir personelin ise görevine son verildigini ve olayla ilgili adli sürecin baslatildigini ifade etti.
Bakan Çubukçu, Malatya’da 0-6 yas grubundaki çocuklarin barindigi bir yuvada yasanan siddet olaylarindan sonra valiliklere bir genelge gönderdi. Çubukçu, Bakanliga bagli kuruluslarda koruma altinda bulunan çocuk, genç, yasli, kadin ve özürlülerer karsi personel ve diger sahislar tarafindan yapilacak her türlü uygunsuz davranisa kesinlikle tolerans gösterilmeyecegini ve bu sekilde hareket eden her unvandaki personel hakkinda en agir yasal yaptirimlarin uygulanacagini vurguladi.

Toplumun hassas oldugu kesimlere verilen hizmet sirasinda, kurumda çalisan personelin görev niteliklerini yükseltilmesinin özel bir önem arz ettigini kaydeden Çubukçu, “SHÇEK Genel Müdürlügü’ne bagli kuruluslarda çalisan her kademedeki personelin hizmet kalitelerinin artirilmasi amaciyla, basta üniversiteler olmak üzere Milli Egitim ve Saglik bakanliklarinin il müdürlükleri ile diger kuruluslardan gerekli destek temin edilerek belirli periyotlarla hizmet içi egitime tabi tutulmalari öncelikli hedeflerimiz arasinda yer almaktadir.” dedi.

Bir de yazili açiklama yapan Çubukçu, bir televizyon programinda yayinlanan Malatya’daki çocuklara uygulanan siddet görüntülerinin ardindan SHÇEK Teftis Kurulu Baskanligi’nca müfettis görevlendirildigini kaydetti. Çubukçu, Malatya Cumhuriyet Savciligi’nca baslatilan sorusturmanin ardindan sirket personeli olarak çalisan 2 kisinin tutuklanmalarina, Malatya Il Müdürü, Kurulus Müdürü ve olayin gerçeklestigi tarihlerde nöbetçi amirlerin ise sorusturmanin selameti açisindan açiga alinmalarina karar verildigini, ayrica temizlik sirketinde çalisan bir personelin ise görevine son verildigini ve olayla ilgili adli sürecin baslatildigini ifade etti.

“Korumasiz ve bakima muhtaç çocuklar hepimizin çocuklaridir” diyen Çubukçu, bir kaç psikolojisi bozuk kisinin yaptigi davranislarin, özveriyle çalisan diger personele mal edilmemesi gerektigini vurguladi. Bir çocugun bakiminda en iyi bakim modelinin aile ortami oldugununa dikkat çeken Bakan Çubukçu, korunma altindaki çocuklardan eve dönüs projesi çerçevesinde Nisan 2005 tarihinden bugüne kadar bin 320 çocugun aileleri yanina götürülmelerinin saglandigini, proje baslamadin önce ise bin 365 kisinin aileye dönüsünün hedeflendigini ifade etti.

Kurumlarda bakilmak zorunda olan çocuklar için kogus sisteminden aile ortamini aratmayacak nitelikte dizayn edilen birimlerde bakimlarinin saglanmasina yönelik çalismalara hiz verildigine deginen Çubukçu, “Temel amacimiz; Türkiye’de korunma altinda olan veya olmayan bütün çocuklarimizin mutlu olmalarini saglamak. Sizlerden de sik sik yayinlanan görüntülerin toplumda olusturacagi infial ve çocuklarin ruh sagligi üzerindeki olumsuz etkilerini dikkate alarak, söz konusu görüntüleri daha bilinçli ve sorumluluk duygusu içerisinde yayinlamanizi rica ediyorum.” dedi.