Uyku apnesi sabahları yorgun kalkmaya yol açıyor

Çevrenizdeki insanlar geceleri yüksek sesle horladığınızı söylüyor mu? Erken yatmanıza rağmen sabahları yorgun mu kalkıyorsunuz? Gün boyu hep uykulu mu geziyorsunuz?

Uyku apnesi olarak da adlandırılan bu hastalığın en büyük belirtisi geceleri horlama, gündüzleri de yorgunluk ve uyuklama hali.

Özel İstanbul Cerrahi Hastanesi Baş ve Boyun Cerrahisi uzmanı Op. Dr. Mazhar Çelikoyar, horlayanların uykusunda boğulma tehlikesi geçirdiğini dile getirdi. Uykuda solunum güçlüğü başlayınca beynin, vücuda ‘uyan’ sinyali gönderdiğini ifade ederek, “Bu durumda kişi uyanıyor, nefes alınca tekrar uyuyor. Ancak uyuyunca problem yeniden baş gösteriyor. Bu sabaha kadar sürüyor. hasta sürekli uyandığının farkında olmuyor.” diye konuştu. Gece boyunca 500 kez uyananlar bile bulunduğunu aktardı.

Uyku apnesi hastalarının sabahları savaştan çıkmışçasına yorgun kalktığını vurgulayarak, “Gece dinlenemeyen vücut, gündüz bulduğu her fırsatta istemsizce uykuya dalıyor. Hastaların, iş verimi düşüyor. Ayrıca bu kişilerde tansiyon sorunu ve kalp damar hastalıkları daha çok görülüyor. Beyin felci ve kalpte ritim bozukluğu riski de artıyor.” uyarısında bulundu. Uykuda solunum güçlüğü çeken çocuklarda öğrenme yeteneğinin azaldığını, okul başarısının da düştüğünü bildirdi.

Op. Dr. Mazhar Çelikoyar, iri bademcikler, geniz eti, burun tıkanıklıkları, şişmanlık ve yaşlılık ile sakinleştirici ilaç ve alkol tüketiminin de uykuda solunum güçlüğüne neden olduğunu hatırlattı. Uykuda solunum problemi basit yöntemlerle teşhis ve tedavi edilebiliyor. Uyku bozukluğu çekenler, bir gece hastanede misafir ediliyor. Özel cihazlar yardımıyla hastanın gece boyunca kaç kez nefessiz kaldığı ve kaç kez uyandığı tespit ediliyor. Ayrıca beyin, kalp ve kas elektroları çekilerek karın, göğüs ve bacak hareketleri tespit ediliyor. Daha sonra da rahatsızlığın üst solunum yolunun neresinden kaynaklandığına bakılıyor. Nefes yolundaki gevşeklik neredeyse oraya uygulanan küçük bir cerrahi işlemle rahatsızlık ortadan kaldırılıyor.

Uyku bozukluğunun bazı belirtileri

Gün içinde uyuklama hâli, yüksek sesle horlama, nefessiz kalarak aniden uyanmak, ağızda rahatsız edecek kadar kuruma veya boğaz ağrısıyla uyanma, sabahları görülen baş ağrısı uyku bozukluğunun belirtilerinden. Bütün bu belirtiler varsa öncelikle fazla kilolardan kurtulmanız gerekecek. Böylece şişmanlık kaynaklı boğazdaki tıkanma azalır. Size iyi gelir düşüncesiyle sakinleştirici ve uyku hapı kullanmayın. Uyurken yan tarafa dönün. Burnunuz tıkalıysa burun tıkanıklığını önleyici ilaç kullanın.