Uyku bozuklukları kazalara sebep oluyor

Gece uykusunda sorun yaşayanların, direksiyon başında uykuya dalarak kaza yapma ihtimali de artıyor, bu yüzden sorun mutlaka çözümlenmeli.

Uzmanlar uyku bozukluklarına karşı uyarıda bulunarak, bu problemi yaşayanların kazalara da sebep olacağını hatırlatıyor. Dr. Funda Güdücü, araç kullanımında dikkatin, konsantrasyonun, hızlı karar verebilmenin ve motor koordinasyonunun oldukça önemli olduğuna dikkat çekerek, uyku halinde tüm bu yeteneklerin zayıfladığını hatta ortadan kalktığını ifade etti.

İŞ KAZASI DA OLABİLİR

Güdücü, ‘Sıcak, rahat, monoton ve yemek yenilen ortamlar, tatlı ve bol karbonhidrat içeren yiyecekler, seyahat ve yorgunluk uykuyu, uyku bozukluğu olmaksızın aktive eder. Mikrosleep olarak tanımladığımız birkaç saniye süren uyku atakları, iş kazaları ya da trafik kazalarına sebep olabilir. Bu uyku atakları esnasında sürücü en yakınındaki aracı, işareti fark edemez ve yoldan çıkar. Duran araca çarpabilir. Sürücülerin tahminen yüzde 25 – 50’sinin en az bir kere direksiyon başında uyudukları bildirilmiştir’ dedi.

UYKU ATAKLARI

Uyku bozuklukları içinde en çok kazaya sebep olabilecek durumların içinde uyku apne sendromu ve narkolepsi olduğunu belirten Güdücü, ‘Bu hastalıklarda gün içinde devam eden sürekli bir yorgunluk ve tekrarlayıcı uyku atakları vardır. Bu kadar sık uyku ataklarından birinin araç kullanımı sırasında olması kaçınılmazdır.

HORLAMAYA DİKKAT!

Gece uykuda horlama ve nefes durması şikayetlerini sıklıkla yatak partnerleri fark eder. Bu durumun ciddi alınarak uyku laboratuarlarında tetkiki ve tedavisiyle çözüm mümkündür. Sebebine yönelik bazen ufak cerrahi bir operasyon, kilo vermek, bazen de CPAP (burundan sürekli pozitif hava basıncı uygulaması) ve ağız içi araçlarla sorun çözülebilmektedir. Böylelikle hem yollar ve diğer hayatlar, hem de kişinin kendi hayatı tehditten kurtulur’ şeklinde konuştu.