Uyku testi ile hastalığınızı öğrenin

Çeşitli sebeplere bağlı olarak ortaya çıkan hemoroid anne adayını huzursuz ediyor .

Uyku, yaşantımızın büyük bir bölümünü dolduran önemli bir süreç… Hayatımızın en az üçte birini geçirdiğimiz uyku, fiziksel, sosyal ve psikolojik varlığımızı etkiler. Pek çok uyku bozukluğu, gündüz aşırı uykululuk haline, trafik ve iş kazalarında artışa neden olur, yaşam kalitemizi bozar.

KALP KRİZİNİ TETİKLER
Uykuda solunum durması (apne); kalp krizi, felç, iktidarsızlık, yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve ritm bozukluklarına neden olur. Hipertansiyonlu hastaların yüzde 50’sinde, kalp krizi ya da felç geçirenlerin ise yüzde 60’ında uykuda solunum durması bozukluğu görülmektedir. Horlama, erişkinlerin yüzde 30’unda görülür ve uykuda solunum bozukluğunun önemli bir habercisidir. Aşırı horlaması olan, aşırı kilolu, orta yaşlı erkeklerde uyku apne sendromu görülme oranı oldukça yüksektir. Bu nedenle, şiddetli ve sürekli horlaması olanların uyku bozuklukları merkezlerine başvurarak gerekli testlerden geçmeleri gerekir.

UYKU TESTİ NEDİR?
Uyku testi, sıklıkla uyku apne sendromunun tanısını koymak için yapılan ve ‘polisomnografi’ olarak adlandırılan bir testtir. Bu testi yaptırmak için bir gecenizi uyku laboratuvarında geçirmeniz gerekir. Test için hastanın, kendi uyku saatinden birkaç saat öncesinde uyku laboratuarına gelerek ortama alışması sağlanır. Laboratuvar mümkün olduğunca ev ortamında düzenlenmiştir. Test sırasında vücudun çeşitli yerlerine yapıştırılan elektrotlar ve takılan kemerler ile, tüm gece boyunca herhangi bir ilaç verilmeksizin, hastanın alışık olduğu saatlerdeki gece uykusu sırasında beyin dalgaları, kas gerginliği, göz hareketleri, solunum şekli, kandaki oksijen düzeyi ve ses kayıtları sürekli olarak kaydedilir.

VİDEO KAYITLARI YAPILIR
Hasta tüm gece boyunca görevli uyku teknisyenleri tarafından izlenir ve video kayıtları yapılır. Ertesi gün uyku uzmanı tarafından kayıtlar değerlendirilerek uyku bozukluğunun tanısı konur ve hangi sistemlerin ne şekilde etkilendiği, rahatsızlığın şiddeti, tehlikeli olup olmadığı saptanır.