Uyum Zirvesi başladı

Almanya'da davetli listesi nedeniyle uzun süredir tartışma konusu olan 'Uyum Zirvesi' Başbakanı Angela Merkel'in de katılımıyla başladı.

Görüşmeden önce Almanya Türk Toplumu (TGD) Genel Başkanı Kenan Kolat, Merkel’e baklava ikram etti.
Uyum Zirvesi’ne katılan Hıristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) Brandenburg Eyaleti İçişleri Bakanı Jörg Schönbohm düzenlediği bir basın toplantısınd, ABD’de olduğu gibi tek bir toplum bilincine sahip olmaları gerektiğini vurguladı. Bakan Schönbohm yyumun tek yönlü bir süreç olmadığına dikkat çekerek Almanların topluma iyi şekilde uyum sağlayan tüm yabancılara açık olmaları gerektiğini söyledi. Alman Bakan Almanya’da yaşamak isteyen yabancıların da dil öğrenmeleri ve yasalara tam olarak uymaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Federal Hükümet’in Göç, Mülteci ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Prof. Maria Böhmer’in organizesi ile Başbakan Dr. Angela Merkel başkanlığında yapılacak zirveye 86 kişi davet edildi. Göçmen temsilcilileri, sivil toplum örgütleri, ekonomi, bilim, sanat ve medya’dan temsilcilerin katıldığı ve Türklerin 13 kişi ile temsil edildiği zirve ile ilgili olarak Federal Hükümet hedefleri açıkladı. Hükümetin hedefleri; uyum kurslarının geliştirilmesi, Almanca dil öğreniminin çocuk yuvalarından itibaren desteklenmesi, gençlerin iyi bir eğitim ve meslek eğitimi imkanını garanti altına alma ve iş piyasasındaki istihdam şansı arttırma, kadın ve çocukların hayat standartlarını yükseltme ve eşit muameleyi gerçekleştirme, entegrasyonu eyaletlerde yerinde destekleme ve vatandaşlık bilincini güçlendirme ana başlıkları altında toplanıyor.