Uyuşturucu kavgasını ABD destekliyor

Meksika Cumhurbaşkanı Felipe Calderon, ABD'yi uyuşturucu çetelerinin kavgasını desteklemekle suçladı.

Calderon, ABD’yi, Meksika sınırında her yıl binlerce insanın yaşamını yitirdiği uyuşturucu çeteleri kavgasını bitirmek için üzerine düşen sorumluluğu almamakla itham etti.

Sadece 2009’da Meksika’nın ABD sınırına yakın bölgelerinde uyuşturucu kaçakçılarının çatışmaları nedeniyle 2 bin 600 kişi yaşamını yitirmişti. Sınıra yakın bölgedeki Ciudad Juarez yerleşim birimini dün ziyaret eden Calderon, Amerikan tarafının sınır güvenliğini yeterince sıkı denetlenmediğini savundu. Ciudad Juarez’de geçtiğimiz cumartesi günü Amerikan konsolosluğunda çalışan üç ABD vatandaşı öldürülmüştü.

Cumhurbaşkanı Calderon, çete savaşlarında kullanılan silahların ABD’den geldiğini iddia etti. Şiddetin giderek artması nedeniyle sınır kasabasındaki askerlerini geri çektiğini hatırlatan Calderon, Ciudad Juarez’deki mafya savaşlarının artmasında ABD’deki uyuşturucu tacirlerinin parmağının olduğunu anlattı.

Calderon’a Texas eyalet yönetiminden hemen cevap geldi. Texas Valisi Rick Perry, sınırın kendi taraflarında güvenlik gücü sayısını arttırdıklarını aktardı. Perry, “Sınırın bu tarafında bir şiddet yaşanmıyor ve olması için de beklemiyoruz” dedi.

Meksika sınırından ABD’ye uyuşturucu kaçakçılığı başlı başına bir sektör olmuş durumda. Sınırdaki uyuşturucu çatışmalarında 2006 yılından bu yana 18 bin kişi hayatını kaybetti.