Uyuşturucu pazarında yılda 5 milyar dolar dönüyor

Türkiye, Asya ve Avrupa ülkeleri arasında yapılan uyuşturucu ticaretinin geçiş güzergahında yer alıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın 2005 yılı suçlar raporunda Türkiye’de yakalanan uyuşturucu türünün ağırlıklı olarak eroin ve esrar olduğu belirtiliyor. Emniyet raporunda, Türkiye’ye Güneybatı Asya ülkelerinden üretilen ve afyon ve türevlerinin doğudan batıya, sentetik uyuşturucu maddelerinin ise batıdan Ortadoğu ve Güneydoğu’ya ile ara kimyasal maddelerin ise batıdan doğuya güneydoğu ve kuzeyden doğuya şeklindeki yol güzergahlarının kullanıldığı belirtiliyor.

Raporda yer almayan ancak alınan bilgilere göre, önemli uyuşturucu yolları üzerinde yer alan Türkiye’de yakalanan uyuşturucunun yol güzergahlarında dönen uyuşturucunun ancak yüzde 20’si olduğu belirtiliyor. Emniyetin 2005 raporuna göre, aynı yıl içinde emniyet, jandarma, gümrük ve sahil güvenliğin istatistiklerine göre Türkiye’de 13 bin 720 kilo esrar, 8 bin 195 kilo eroin, 529 kilo bazmorfin, 212 kilo afyon, 41 kilo kokain, 3 bin 954 litre asetik anhidrit, 27 bin 109 adet sentetik ecza, 6 milyon 694 bin 923 adet captagon ve 1 milyon 478 bin 796 adet ecstays yakalanmış. Bu yakalanma olayları ile ilgili 15 bin 120 kişi şüpheli sıfatı ile adli mercilere sevk edilmiş.

Türkiye’de meydana gelen uyuşturucu operasyonlarında olay sayısına göre İstanbul yüzde 23,4 ile birinci sırada yer alırken, İstanbul’u yine İzmir, Bursa, Adana, Antalya, Gaziantep ve Ankara gibi büyük şehirler takip ediyor. Olay sayısı ve yakalanan uyuşturucu bakımında ilk sırada nüfusu yoğunluğu bakımında ilk sıralarda yer alan iller dikkat çekiyor. Uyuşturucu madde olaylarında hasat dönemi olan Haziran ve Temmuz aylarında ise olay sayısında düşüş yaşanırken en fazla olayın meydana geldiği aylar ise okulların açılmaya başlandığı Eylül ayı olması dikkat çeken bir başka ayrıntı.

Emniyet raporuna göre, Türkiye’de yakalanan eroin maddesi ile Afganistan’da gerçekleştirilen afyon üretimi ile paralellik gösterdiği kaydedilerek, “1999 yılında Taliban yönetimi tarafından üretimin 1/3 oranında azaltılması yönünde verilen fetvayı, İslam dinine göre haram olması gerekçesiyle uyuşturucu üretimi 2000 yılında tamamen yasaklanması izlenmiş. 1999 yılında 4 bin 600 ton olarak gerçekleşen üretim 2000 yılında 3 bin 300 ton ve 2001 yılında rekor bir düşüş olarak 200 tona düşmüştür. Bu dönemde 1995 ile 2005 arasında Türkiye’de en az yakalanan eroin miktarı 2002 yılında 2 bin 124 kilo olmuştur.” denilmekte. Yıllık istatistiki rakamlara bakıldığında Türkiye’de 2000 yılında eroin maddesi yakalama miktarı düşüşü 2004 yılına kadar devam etmiş. 2004 yılında yakalanan eroin miktarı 2003 yılını 2’ye katladığı gözleniyor.

Emniyet raporuna göre, dikkat çeken önemli ayrıntılardan biri de Türkiye’den Balkanlar’a giriş yapan TIR araçlarının sınır kapılarının çıkışında X-Ray cihazından çıkış yaptığına dair kaşe vurulduğu belirtiliyor. Raporda, 2005 yılı Eylül ayında Almanya ve Romanya makamları müşterek yapılan çalışmalarda Romanya Arad’da bir Türk TIR aracında 266 kilo eroin maddesinin ele geçirildiği hatırlatılarak, eroinin Kuzey Karadeniz rotası üzerinde Romanya’ya ulaştırılan uyuşturucunun Türkiye’den giden TIR aracının da çekici ve plakalarının değiştirilerek uyuşturucuyu başka ülkelere taşımaya çalıştıkları kaydediliyor. Bu tür TIR araçları şoförlerinin sabıkası olan kişilerden seçildiği vurgulanan raporda, Türkiye’de temiz kaşe alan TIR aracının Romanya’da uyuşturucu maddeyi aldıktan sonra risksiz bir şekilde diğer Avrupa ülkesine geçmesinin sağlandığı belirtiliyor.

Türkiye üzerinden Avrupa’ya götürülen Afganistan menşeli uyuşturucu madde karşılığında Avrupa’dan özellikle Hollanda’dan ecstasy maddesi getirildiği aktarılan emniyet raporunda, 2005 yılında yapılan operasyonlarda geçmiş yıllara oranla daha fazla ecstasy maddesinin yakalandığı kaydediliyor.