Uyuşturucu vücuttan 15 yılda atılıyor

Uyuşturucu gibi zararlı maddelerin psikolojik olarak vücuttan atılabilmesi 15 yılı buluyor

Bursa İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Narkotik Suçlar Büro Amiri İhsan Yılmaz, uyuşturucu gibi zararlı madde bağımlılığına düşen gençlerde, psikolojik olarak bu maddenin vücuttan atılabilmesinin yaklaşık 15 yılı bulduğunu söyledi.

Bursa’da, ilk ve ortaöğretim kurumu öğrencilerine yönelik olarak Yıldırım Belediyesi, İl Emniyet Müdürlüğü ve Yıldırım İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce ortaklaşa organize edilen “Çocuk ve Gençlerimizi Risklerden Koruma Projesi” nin startı verildi.

Barış Manço Kültür Merkezi’nde, 3 – 8 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan “Çocuk ve Gençlerimizi Risklerden Koruma Projesi” kapsamında 6 gün boyunca öğrencilere günlük uzman ekipler tarafından 120 dakikalık seminer verilecek. Seminer’de uyuşturucu’nun zarararları, kurtulma yolları anlatılacak. Projenin açılışında konuşan İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Narkotik Suçlar Büro Amiri İhsan Yılmaz, madde ve madde bağımlılığının ne olduğu, polisin rolünün ve polisiye tedbirlerle çözümlenebilecek konular hakkında öğrencilere bilgi verdi. Gençlerde bağımlılık oluşturan zararlı maddelerden koruma konusunda aile içi eğitimin büyük önem taşıdığını işaret eden Yılmaz, “Uyuşturucu maddelerle mücadele ne polisin, ne okul ne de ailenin tek başına yapabileceği bir şey değil. Uyuşturucu konusunda en önemli mücadele yöntemi eğitimdir. Bunun için de en başta aile içi eğitim büyük rol oynuyor. Bu aşamada özellikle ebeyveynlere büyük görevler düşüyor.

Uyuşturucu gibi zararlı maddelerin bulunduğu bataklığa düşen bir gencin, 15 yılının adeta kabusa dönüştüğünü işaret eden Yılmaz, “Psikolojik olarak maddenin vücuttan atılabilmesi yaklaşık 15 yılı buluyor. Kesinlikle bu tür zararlı maddalerin bırakın el sürmeyi yakınından bile geçmeyin. bu duruma düşmüş bir gencin hayatının düzlüğe çıkartılması kolay değil” uyarısında bulundu.

İl bazında 1300 uyuşturucu kullanan kişi üzerinde yaptıkları ankette en büyük etkenin merak olduğunun ortaya çıktığını dile getiren Yılmaz, “3 ay boyunca belediye-emniyet ve ilçe milli eğitim olarak sürdüreceğimiz bu çalışma çok doğru bir harekettir. Amacımız, bu karanlığın içine düşmek üzere olan çocuklardan bir tanesini bile kurtarmak” diye konuştu.

“Çocuk ve Gençlerimizi Risklerden Koruma Projesi” kapsamında açılan kompozisyon ve resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri de verildi.