Uzan’ın Meclis’e girme ‘formül’ü

Cem Uzan'ın Genç Partisi, seçim ittifakı arayışlarını hızlandırdı.

Genç Parti (GP), seçim ittifakı arayışlarını hızlandırdı. GP Milletvekili Emin Şirin seçimlerde CHP veya MHP ile ittifak yapacaklarını açıkladı. Seçimler yaklaştıkça muhalefet partileri arasındaki ittifak arayışları hızlandı. GP, seçimlere gidilirken muhalefet partilerinin ittifak yapmasını savunuyor. GP İstanbul milletvekili ittifak arayışları konusunda bazı görüşmelerin yapıldığını doğruladı.

CHP VE MHP KOALİSYONU

GP’li Emin Şirin, “Biz bir bölen değil, birleştiren olacağız. Dolayısıyla oy oranımız barajın üstünde bile çıksa bir iktidar alternatifi çıkarmak için seçimlerde ittifak yapmak istiyoruz. Bu ittifak CHP ve MHP başta olmak üzere, hatta belki DYP ile görüşmeler yaparız. Diğer partiler konusunda çok sıcak değiliz” dedi.

Şirin, seçimlerde ‘Genç-CHP’ veya ‘Genç-MHP’ ortaklığının büyük başarı kazanacağını savunarak, “Seçim ittifakı değil. Bu yapılacak ittifakta ilerideki iktidarın koalisyon ön protokolünü hazırlanmış olmalıdır. Seçimleri kazanarak Meclis’e girelim anlayışıyla bir ittifak arayışında değiliz” diye konuştu.

TMSF, GP’ye parayı iade edecek

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Genç Parti’ye yapılan Hazine yardımının 5 milyon YTL’sine el koyarken, bu para GP’ye iade edilecek. TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, GP’ye yapılan yardımına el koyduklarını belirtirken, “GP’ye Uzan’lara ait bir şirketten kaynak aktarıldığını tespit ettik. Bu borcu tahsil etmek için Hazine yardımına el koyduk. Ancak mahkemede davanın TMSF’nin aleyhine sonuçlandığı ortaya çıktı. Dava henüz temyiz aşamasında. Mahkemeden TMSF aleyhine karar çıkması nedeniyle Hazine yardımına el koyamayacağımız ortaya çıktı. Temyizden lehimize karar çıkarsa yeniden aynı işlemi yaparız” diye konuştu.