Uzanların ‘danası’ kesilebilir

Uzan ailesinin Sakarya'nın Pamukova ilçesi Bakacak köyü yakınlarında bulunan eski çiftliğindeki Simentel cinsi danası açık attırmada TMSF'nin satın alan kasap, büyüttüğü 1,5 tonluk danaya alıcı çıkmazsa kesecek.

4 Haziran’da Pamukova ilçesinde düzenlenen “Babam Sultan” şenliklerinde kesilmesi planlanan ancak dananın uzanların eski hayvanları arasında yer alması nedeniyle ilçe halkının tepkisi üzerine kesilmediğini açıklayan kasap Ümit Veysel (36), dananın elinde kaldığını söyledi.

Şenliklerde gelen tepkiler üzerine 1,5 tonluk dananın yerine 20 dana kestiklerini belirten Veysel, danaya alıcı çıkmadığı taktirde keserek etini satacağını ifade etti.

TMSF’den danayı 2 bin 800 YTL’ye aldığını ve 2 yıl büyüttükten sonra şenliklerde kesilmek üzere belediyeye 7 bin YTL’ye sattığını anlatan Veysel, 1,5 ton ağırlığındaki dananın şimdiki fiyatının ise 10 bin YTL olduğunu kaydetti.

Şenliklerde hayvanın kesileceği yönünde çıkan haberler üzerine kendisini yurt içinden ve yurt dışından bir çok kişinin aradığını dile getiren Veysel: “Bir çok hayvansever beni aradı. Hayvanın kesilmemesini ve korunmasını istedi. Bazı hayvansever dernekleri danayı satın alarak koruma altına alacağını söyledi. Ben bir ara hayvanı sigortalatmayı bile düşündüm. Ancak aradan geçen zaman içinde kimse danayı almak için gelmedi. Hayvan elimde kaldı. Dana günde 14 kiloya yakın yem yiyor. Oldukça masraflı bir hayvan. Havalar ısındığındada kilo vermeye başlayacak. Yaklaşık 250 kilo kadar kaybedecek. Bir hafta içerisinde alıcı çıkmadığı taktirde danayı keseceğim. Yoksa zarar edeceğim.” dedi.

Uzan ailesinin Pamukova ilçesi Bakacak köyü yakınlarında bulunan eski çiftliğindeki hayvanlar arasında bulunan Simentel cinsi dana, 2004 yılının Ağustos ayında TMSF tarafından ihaleyle satışa çıkartılmış, ilçede kasaplık yapan Ömer Uysal isimli şahıs ihalede danayı satın almıştı.