Uzay turizmi patlayacak öngörüsü

ABD - ABD'de geçen yil basariyla yapilan ilk sivil uzay uçusunun mimari Burt Rutan, özel uzay turizminin 5 ila 10 yil içinde patlayacagini söyledi.

Bu turizm sirketlerinin ilk yillarda 500 kadar amatör astronotu uzaya götürecegi tahmininde bulunduklarini söyleyen Rutan, bu sayinin besinci yilda 3 bine, 12. yilda 50 bin ila 100 bine çikabilecegini ifade etti.
”Bir gün belki de milyarlarca dolar is hacmine ulasacak, hedefi insanlari uzaya sadece kendi zevkleri için ve uygun fiyatlarla götürecek yeni bir ekonomik faaliyeti baslatacagimizi söylemekten onur duyuyorum” diyen Rutan, özel uzay uçuslarinin zamanla artarak daha güvenli hale geleceginin altini çizdi.
Ingiliz Virgin Atlantic havayolu sirketinin sahibi Ingiliz milyarder isadami Sir Richard Bronson tarafindan kurulan uzay turizmi sirketi Virgin Galactic’in Baskani Will Whitehorn da önceki gün alt komisyonda yaptigi konusmada, 5 yil içinde ticari açidan verimli bir ekonomik faaliyeti yaratmayi planladiklarini söyledi.
Virgin Galactic sirketi Rutan’in sirketiyle birlikte yaptigi 21,5 milyon dolar tutarindaki anlasmayla, uzaya giden ilk sivil araç SpaceShipOne’in teknolojisinin kullanilmasi ve California’da 5 uzay aracinin üretimi için 100 milyon dolar yatirim yapilmasi konusunda uzlasmisti.
SpaceShipOne geçen yil 3 basarili uzay uçusu yaparak uzay turizminin yolunu açmis, 100 kilometre irtifa sinirini asan ilk özel uzay araci olarak 10 milyon dolar tutarindaki ödülü de kazanmisti.