Uzaya götüreceği 3 şeyi hemşehrileri hediye etti

Türkiye'nin uzaya çıkacak ilk kişisi olarak belirlenen Nevşehirli Ercan Kaygısız'a, uzaya götüreceği Türk bayrağı, Kuran-ı Kerim ve seccadesi tatilini geçirdiği köydeki cami imamı ile köylülerce Kaygısız'a verildi.

Türkiye’nin uzaya çıkacak ilk kişisi olarak belirlenen Nevşehirli Ercan Kaygısız’a, uzaya götüreceği Türk bayrağı, Kuran-ı Kerim ve seccadesi tatilini geçirdiği köydeki cami imamı ile köylülerce Kaygısız’a verildi.

Önümüzdeki Ocak veya Şubat ayında ABD’den uzaya çıkacak talihli Ercan Kaygısız, tatil için geldiği memleketi Nevşehir’in Ürgüp ilçesine bağlı Mazı köyünde bulunuyor. İzmir Karabağlar semtindeki bir restaurantta şef olarak görev yaparken, geçtiğimiz Aralık ayında UFO firmasından aldığı bir ısıtıcı ile başlayan Uzay Yolu macerası öncesinde doğduğu köyde ailesi ve diğer yakınları ile hasret gidererek tatil yapan Kaygısız’a, çıkacağı uzay yolculuğu sırasında yanında bulunduracağı Kuran-ı Kerim, el dokuma seccade ve Türk Bayrağı düzenlenen bir törenle takdim edildi.
Mazı Merkez Cami önünde düzenlenen Törende Mazı Merkez Cami imam hatibi Mustafa Aktaş uzay talihlisi Ercan Kaygısız’a Kuran-ı Kerim hediye ederken cami dernek başkanı Kemal Durmaz Türk Bayrağı ve Mazı köyü Yeni Camii imam hatibi Yasin Saykılı’da el dokuma seccade hediye etti.
Yeni cami imam hatibi Yaşar Saykılı törendeki konuşmasında, uzaya Türkiye’den kendi köylerinden bir kişinin çıkacak olmasının mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, Kaygısız’ın uzayda yanında bulunduracağı malzemeler içerisinde Kuran-ı Kerim,seccade ve Türk bayrağı bulunduracak olmasından dolayı da kendisine teşekkür etmek için böyle bir tören düzenlemeyi uygun gördüklerini ifade etti.
Saykılı “Tarihe geçecek önemli bir vakaya şahitlik etmek için toplanmış bulunmaktayız rabbimin her kula nasip etmediği önemli bir olayı Bizim kendi içimizden kendi köyümüzden, toprağımızdan Dünyada Uzay’a gidebilecek ilk Türk şerefine erecektir. Ercan Kaygısız bizi hem onurlandırmış ve hem de gururlandırmıştır. Uzayda bulunacağı zaman diliminde köylüleri olarak, yanında bulunduracağı Kuran-ı Kerim, seccade Türk Bayrağını bizler hediye etmek istedik. Bu yolculuğunda Allah’ın kendisine yardım etmesi dileğinde bulunuyoruz.” dedi.

Törende daha sonra Mazı Merkez Cami imam hatibi Mustafa Aktaş uzay talihlisi Ercan Kaygısız’a Kuran-ı Kerim hediye ederken cami dernek başkanı Kemal Durmaz Türk Bayrağı ve Mazı köyü Yeni Camii imam hatibi Yasin Saykılı’da el dokuma seccade hediye etti.
Uzay talihlisi Ercan Kaygısız’da çok duygulu olduğunu belirterek “Doğum büyüdüğüm bu köyde köylü kardeşlerim beni yalnız bırakmadı. Bundan dolayı çok onurlu ve çok sevinçliyim. Böyle bir hediye almak beni çok mutlu etti.” dedi.

Kaygısız, tatilini yarın tamamlayacağını belirterek, tüm köylülerden helallik istedi.
Tören, Mazı köyü Yeni Cami İmam hatibi Yasin Saykılı,’nın Ercan Kaygısız’a uzay yolculuğu öncesinde, yolculuğun hayırlı bir şekilde gerçekleşmesi için yaptığı dua ile sona erdi.