Üzerinde çalıştığı tefsirden etkilenerek müslüman oldu

Türkçe'den İspanyolca'ya çevrilen Kur'an tefsirini tashih etmek için 14 ay önce Türkiye'ye gelen 22 yaşındaki Marta Caparros, üzerinde çalıştığı eserlerden etkilenerek müslüman oldu.

İzmir İl Müftülüğü'nde düzenlenen ihtida törenine katılarak dinini değiştiren bayan Caparros, gördüğü rüyadan etkilenerek Ayşe Deniz ismini aldı. Caparros'un ihtida töreni, tesadüfen doğum gününden 2 gün sonrasına denk geldi. Doğum gününde yeniden doğduğunu belirten Caparros, "Bana artık 'Ayşe Deniz' diye hitap edin." dedi.

Ayşe Deniz Caparros, Türkiye'ye ilk kez 3 yıl önce bir arkadaşı ile gelmiş. 1 hafta kaldıktan sonra ülkesine geri dönmüş. Caparros, Türkiye'de bulunduğu sırada İspanyolca dil öğretmeni olan turizmci Mehmet Yüceli ile tanışmış. Çağım Eğitim Merkezi'nin sahibi olan Yüceli, bir telefon görüşmesi sırasında şakayla karışık Caparros'u kitap tashihi için Türkiye'ye davet etmiş. Daveti ciddiye alan Caparros, 10 Eylül 2006'da İzmir'e gelmiş. Türkçe bilmeyen Caparros, Türkçe'den İspanyolca'ya çevrilen eserlerin tashihini yapmaya başlamış. 2006 yılının Ramazan ayında Kur'an-ı Kerim tefsiri olan Risaleyi Nur Külliyatı'nın tashihine girişmiş. İktisat ve şükür bölümlerini tashih etmiş.

Ayşe Deniz, Müslüman olmadığı halde Ramazan ayında oruç tutmaya başlamış. Tashih çalışması yaparken kendini daha huzurlu ve daha sakin hissetmeye başlamış. İçindeki boşluğun yavaş yavaş dolduğunu anlayan Deniz, sonunda müslüman olmaya karar vermiş. İspanya'da bir otelde aşçıbaşı olarak çalışan baba Francisco Caparros (55), ev hanımı annesi Maribel (52), kız kardeşi İrene(14) ve ağabeyi Davit (26) ile konuşarak rızalarını almış. Aile bireyleri, 'Sen en iyisini bilirsin' diyerek destek vermiş. Turizm İşletmeciliği mezunu olan ve İngilizce bilen bayan Caparros, bu gelişmelerden sonra İzmir Müftülüğü'ne müracaat ederek müslüman olmak istediğini bildirmiş.

İspanyolca dil öğretmeni olan turizmci Mehmet Yüceli ile birlikte müftülüğe gelen Caparros, şahitler huzurunda Kelime-i Şehadet getirerek müslüman oldu. İhtida belgesini, İzmir İl Müftü yardımcısı Mehmet Gündoğdu'dan aldı. Gündoğdu, Caparros'a İngilizce Kur'an-ı Kerim meali ve ilmihal hediye etti. Gündoğdu, Ayşe Deniz'e İslam dini ve müslümanlık hakkında kısa bilgiler vererek aydınlattı, dualar edildi.

Ayşe Deniz Caparros, İspanya'da din ile ilgili problemler yaşadığını, Hz. İsa'nın (AS) ve Kutsal Ruh ile Allah'ın aynı olabileceğini hiçbir zaman kabul etmediğini ifade etti. 8. Bediüzzaman Sempozyumu'nun ufkunu daha da açtığını anlatan Ayşe Deniz Caparros, Risale-i Nurlara tüm dünya insanlarının ihtiyaç duyduğunu vurguladı. "İman nurlarıyla kendimi yeniden doğmuş hissediyorum" dedi. İsmini de rüyasından ilham aldığını sözlerine ekledi.