Üzerinden 7 hafta geçmesine ragmen kaçirilan polis memurundan haber yok

ESKISEHIR - Sirnak'ta, yaklasik 7 hafta önce terör örgütü PKK tarafindan kaçirilan polis memuru Hakan Açil'dan hala haber yok.

Daha önce, oglunun serbest birakilmasi için Insan Haklari Dernegi (IHD) Genel Baskani Yusuf Alatas’tan aracilik yapmasini isteyen baba Açil, geçtigimiz gün de TBMM Baskani Bülent Arinç ile görüserek yardim talebinde bulundu.

Bu arada Hakan Açil’in kaçirilmadan önce, evlenmeyi düsündügü Kürt kökenli kiz arkadasinin ailesiyle tanismak üzere Malatya’ya geldigi ögrenildi.

Sirnak’ta görev yapan polis memuru Hakan Açil, 9 Ekim günü Malatya’da bulunan astsubay agabeyini ziyaretten dönerken Sirnak yakinlarinda yol kesen terör örgütü mensuplarinca kaçirilmisti.

Ailesi, Hakan Açil’in serbest birakilmasini günlerce umutla bekledi; ancak bundan bir sonuç alamadi. Baba Açil, yetkililerle birlikte oglunun bulunmasi için çaba sarf ederken, 24 Ekim’de Kaymaz Davasi’ni izlemek üzere Eskisehir’e gelen IHD Genel Baskani Yusuf Alatas’la görüsmüs, ardindan ogluyla cep telefonuyla bir görüsmesi yapmisti.

IHD Genel Alatas, polis memurunun en geç 3 gün içinde birakilacagi sözünü vermisti. Ancak bu görüsmenin de üzerinden yaklasik 3 hafta geçmesine ragmen bir sonuç alinamadi. Acili baba Açil, oglunun bulunmasi için son olarak Meclis Baskani Bülent Arinç ile görüstü. Geçtigimiz gün Arinç’in TBBM’deki makaminda gerçeklesen görüsmede Açil, oglunun bulunmasi için yardim talebinde bulundu. Arinç, kaçirilan polis memuru ile ilgili gelismeleri yakindan takip ettiklerini belirterek, “Evladimizin kaçirilmasi hepimizi üzmüstür. Polis memurumuzun ailesinin üzüntüsünü de paylasiyorum. Evladimizi bulmak devletimizin görevidir. Hakan Açil’in bulunmasi için elimizden gelen tüm gayreti gösterecegiz.” seklinde konustu.

Polis memuru Hakan Açil’in ailesinde endiseli bekleyis sürerken, kulaklari her an gelecek mutlu bir haberde. Kalp rahatsizligi bulunan ve zaman zaman doktor kontrolünden geçen Muammer Açil, simdiye kadar bir sonuç alinmamasi nedeniyle görüsme talebinizi kabul etmezken, acili anne Aysel Açil, “Oglumun bayramdan önce birakilacagi sözünü verdiler. Biz de bu duruma sevinmis, çifte bayram yapacagimizi düsünmüstük. Ancak Hakan’imi serbest birakmadilar. Bayram bizim için zehir oldu. Ama oglum bulunursa o zaman en büyük bayramim olur.” dedi.

Bu arada görev yeri Sirnak’ta kaçirilan polis memuru Açil’in ayni gün, evlenme planlari yaptigi Kürt kökenli kiz arkadasi ögretmenle Malatya’ya gelerek ailesiyle tanistigi ve iki hafta sonra nisan sözü aldigi ögrenildi.