Üzerine su serpilmis kömür daha iyi yaniyor

Kahramanmaras Belediyesi Itfaiye Müdürü Ata Kazanci, kuru kömür üzerine biraz su serpildigi zaman kömürün daha iyi yanacagini söyledi.

Odunu yakip üzerine kömür atma yönteminin yanlis oldugunu dile getiren Kazanci, soba yakma hakkinda sunlari söylüyor; “Sobaya önce kömür doldurulur, onun üzerine odun birakilir. Üstten yakilan odun alttaki kömürün daha iyi yanmasini saglar. Kömür mavi alevli, daha parlak olarak yanar. Sobanin yakma usulü budur. Ama vatandasimiz önce odunlari tutturuyor, sonra üzerine kömür atiyor. Bu büyük bir hatadir. Alttaki odun yaniyor ama kömür yanmiyor. Ayrica kömüre biraz su serpilirse daha iyi yanar. Biz kömür yanginlarinda su kullanmiyoruz.”

Yatarken sobaya kömür atilmasinin çok tehlikeli olduguna deginen Kazanci, aksi halde gaz sizintisi olabilecegini hatirlatti.

Kazanci; “Sobaya yatarken kesinlikle kömür atilmamali. Bizler sicak yatagimizda uyurken rüzgar çikabilir. Baca içerisindeki karbonmonoksit gazini bastirarak oda içerisine doldurur. Bu gaz da insanlarin hayatini kaybetmesine sebep oluyor. Kömür atildigi takdirde iyice yanmasi beklenmeli.” diye konustu.

Kis gelmeden soba ve bacalar da bulunan kurumlarin temizlenmesi gerektigini anlatan Kazanci, sözlerine söyle devam etti; “Aksi halde kurum dolu baca yangina sebep oluyor. Bu yangin çati ve evin içine sirayet ediyor. Büyük yangilara sebebiyet veriyor. Bacalar paçavra, agir cisim ve bir sicimle kolaylikla temizlenebilir. Baca temizligine azami dikkat göstermek gerekiyor.”

Sobadan siçrayan közün de yangina sebep oldugunu kaydeden Kazanci, evden ayrilirken soba kapaklarinin kapatilmasi gerektigine isaret etti.

Kazanci; “Halkimiz aksam sobayi yakarak dost akraba ziyaretine gidiyor. Açik kalan soba kapagindan köz siçrayarak kilimi, haliyi yakiyor. Ilk zaman için için yandigi için siz hissedemiyorsunuz. Böyle tatsiz olaylarin yasanmamasi için evden ayrilirken sobanin bütün kapaklari kapatilmali. Mümkünse soba yakilmadan gidilmeli.” ifadelerini kullandi.