Uzman çavuşa müebbet hapis cezası

Kız yüzünden tartıştığı genci öldürerek baraja atan uzman çavuşa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

Kastamonu merkeze bağlı Subaşı Karakolu’nda uzman çavuş olarak görev yaparken kız meselesi yüzünde Özkan Buturoğlu genci öldürdükten sonra baraja attığı iddiasıyla iki yıldır yargılanan Mehmet Can ve kendisine yardım eden er Vahit Çakı’nın Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davası sonuçlandı. Mahkeme eski uzman çavuş Mehmet Can’a ağırlaştırılmış müebbet cezası verirken cinayete yardım eden er Vahit Çakı’yı ise 15 yıl hapis cezasına çarptırdı.
Kastamonu’da 2004 yılının Haziran ayında Özkan Buturoğlu’nu öldürerek baraja atan eski uzman çavuş ve cinayete yardımcı olan er Vahit Çakı’nın Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden davası sona erdi. Mahkeme Başkanı Musa Yeşil eski Uzman Çavuş Mehmet Can’ı tasarlayarak adam öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle, er Vahit Çakı’yı ise 15 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Karar duruşmasına sanıklar Mehmet Can, Vahit Çakı, sanık avukatları,Özkan Buturoğlu’nun ailesi ve avukatları katıldı. Sanık avukatları daha önceki savunmalarının geçerli olduğunu söyledi ve eski uzman çavuş Mehmet Can’ın cinayeti tasarlayarak işlemediğini ileri sürdü. Er Vahit Çakı’nın avukatı ise müvekkilinin asker olması dolayısıyla komutanın emriyle araca bindiğini ve böyle bir cinayetin işleneceğinden haberinin olmadığını söyledi.

Öldürülen Özkan Buturoğlu’nun avukatı ise müvekkilinin cinayetten bir gün önce ellerinin bağlanması için bantların alındığını ve logar kapağı hazırlandığını; dolayısıyla sanığın cinayeti planlayarak işlendiğini bu yüzden ağırlaştırılmış müebbet suçunun işlediğini iddia etti.

İddia makamı Cumhuriyet Savcısı Selma Polat ise daha önceki mütalaasının aynen geçerli olduğunu sanıklardan Mehmet Can’ın TCK’nın 82. maddesince, er Vahit Çakı’nın ise TCK’nın 39. maddesi uyarınca cezalandırılması istemini tekrar etti.

Mahkeme heyeti yapılan değerlendirme sonrası sanıklardan Mehmet Can’ın TCK’nın 82. maddesi uyarınca ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırıldığını TCK’nın 62. maddesinin uygulanmadığını; diğer sanık Vahit Çakı’nın ise TCK’nın 39. maddesine göre 18 yıl hapis cezası verildiğini ancak yine TCK’nın 62. maddesinden yararlandığını ve cezasının beşte bir oranında indirilmesi kararına vardıkların açıkladı.

Sanık avukatları temyize gideceklerini ifade ettiler.

Kastamonu’da uzman çavuş cinayeti olarak anılan cinayet 2004 yılında Kastamonu merkeze bağlı Subaşı Karakolu’nda uzman çavuş olarak görev yapan Mehmet Can (27) aralarında kız meselesi bulunan Özkan Buturoğlu’nu (21) “bir şey konuşacağım” diyerek saat 22:00 sularında otomobiline bindirmiş ve Buturoğlu’ndan bir daha haber alınamamıştı. Buturoğlu’nu ormanlık alana götüren Uzman Çavuş Can ile içki içtikleri sırada aralarında Nurten Ö. isimli kız yüzünden tartışma çıktı. Uzman Çavuş Can, tartışma üzerine ormanlık alandan şehir merkezine gelerek Nurten Ö’nün kız arkadaşı Ayfer K. isimli iki kızı alarak karakolda görev yaptığı uzman çavuş arkadaşının evine gitti. İki kızı arkadaşının evine bırakan Can, görev yaptığı karakoldan yanına er Vahit Çakı’yı da alarak il merkezine 20 km uzaktaki Geremeçtepe Barajına götürdüğü Buturoğlu ile burada tartıştı. Can, tartışmanın büyümesi üzerine otomobilde bulunan kaleşnikof marka silahla bir el ateş ederek Buturoğlu’nu öldürdü. Yanında bulunan er Vahit Çakı ile birlikte Buturoğlu’nu bir tekneye bindirerek barajın ortasına götürdüler. Uzman Çavuş Can, Buturoğlu’nun cesedine logar kapağını bağlayarak barajın ortasına attı.

Özkan Buturoğlu’nun ailesinin üç gün boyunca haber alamaması üzerine jandarmaya ve polise müracaat etmiş ve yapılan soruşturmada Özkan Buturoğlu’nun en son uzman çavuş Can ile birlikte olduğu tespit edilmişti. Bunun üzerine sorgulanan uzman çavuş uzun süre konuşmamasına rağmen en sonunda suçunu itiraf etmişti. Özkan Buturoğlu’nun barajdaki cesedi jandarma ve polis dalgıçlar tarafından 21 gün sonra bulunmuştu.