Uzmanından anne-babaya okul tavsiyesi: Birkaç günden fazla onunla derse girmeyin

Eğitim-öğretim yılı açılışı yaklaştıkça okula yeni başlayacak çockuların ailerini tatlı bir telaş sararken, uzmanlar aileleri uyardı.

Eğitim-öğretim yılı açılışı yaklaştıkça okula yeni başlayacak çockuların ailerini tatlı bir telaş sararken, uzmanlar aileleri uyardı. Çocukların okula alışması için onların mutlaka cesaretlendirilmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, “Çocuğunuzu, okula gitmesi için cesaretlendirin. Gitmek istemediğinde açık ve anlaşılır konuşarak, sebebini öğrenmeye çalışın. Birkaç günden fazla onunla derse girmeyin.” dedi.

Kitap, kırtasiye ve teknoloji perakende zinciri NT’nin uzmanları, okullar açılmadan hem çocuklar için hem de veliler için bir dizi tavsiyelerde bulundu. Rehberlik Uzmanı Hakan Baykal, çocukların okula başladığında yeni bir döneme girdikleri için anne-babasının desteğine ihtiyaç duyduğunu söyledi. Bu beklentisinin nedeninin aşırı ilgi gördüğü ev ortamından kendisi gibi çok sayıda kişiyle aynı ortamı paylaşmasından kaynaklanabileceğine işaret eden Baykal, çocukların okula alışma dönemin kısa zamanda atlatılması için şu önerilerde bulundu:

o Çocuğunuzun içindeki korkuları yenmesi için sabırlı, soğukkanlı ve kararlı olun.
o Agresif tutumlar geliştirmeyin.
o Okula gitmesi için cesaretlendirin. Okula gitmek istemediğinde açık ve anlaşılır konuşarak, sebebini öğrenmeye çalışın.
o Birkaç günden fazla onunla derse girmeyin.
o Her zaman çocuğunuza yanında olabileceğiniz hissini verin.
o Öğretmenle işbirliği içinde olun
o Korku ve tedirginlik 2 haftayı geçerse destek almayı ihmal etmeyin

TATİLDEN DÖNENLER; MASAL, HİKAYE OKUMALI

Hakan Baykal, uzun bir tatilin ardından çocukların okula ilk haftalarda hemen uyum sağlamakta zorluk yaşayacaklarını ifade ederek, bu süreci kısa zamanda geçirebilmek için 1-2 hafta önceden masal, hikâye ya da küçük romanlar okunmasını tavsiye etti. Tatilden dönen öğrencilerin okula başladığında öğretmenleriyle uyum sorunu da yaşayabileceğini aktaran Baykal, ailelerinin çocuklar üzerine çok baskı kurmadan, öğretmenle işbirliği yapmasının daha doğru olacağını belirtti.