Uzmanlar; Gezi öğrenci evi ve dekolte tartışmalarının seçime etkisini tartıştı

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Deniz Ülke Arıboğan, gerek Gezi Parkı olayları gerek öğrenci evi ve dekolte tercihi tartışmalarının seçimlere pek etki etmeyeceğini öne sürdü.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Deniz Ülke Arıboğan, gerek Gezi Parkı olayları gerek öğrenci evi ve dekolte tercihi tartışmalarının seçimlere pek etki etmeyeceğini öne sürdü. Arıboğan, “Bu polemikler AK Parti’nin lehine bile olabilir.” dedi. AK Pati’nin seçim kampanyalarını yapan Arter Ajans Başkanı Erol Olçok da Gezi Parkı eylemlerinin kapsama alanının dar olduğunu; oy verenlerin tamamını domine etmeyeceğini ileri sürdü. “Bu olaylar Erdoğan ile Batı toplumunun arasında kopukluk yarattı.” diyen Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Fuar Keyman ise yerel seçimlerin İstanbul ayağının kıran kırana geçeceğini söyledi.

Brand Week İstanbul Siyasi İletişim Zirvesi devam ediyor. Çırağan Sarayı’nda yapılan ve 11-15 Kasım tarihlerini kapsayan zirve; alanında uzman yazarları, araştırmacıları, siyasileri ve öğretim üyelerini buluşturdu. Zirvede bir sunum yapan EPC Başkan Yardımcısı ve Öykü Dialogue İnternational Ajans Başkanı Necati Özkan, siyasi iletişimin önemini vurguladı, seçim stratejilerine değindi. Siyasilerin iletilerinin anlaşılır olması, toplumun tamamına hitap etmesi gerektiği üzerinde duran Özkan, “Şu an okul ve duble yol yaptırma, her aileye 600 lira yardım gibi vaatler değil, ‘Yeter Söz Milletin’, ‘Büyük Türkiye’ gibi sloganlar önemli.” dedi. Yeni medya ve yeni seçmene de temas eden Özkan, bilişim ile dünyanın bir birine bağlandığını, eğilimlerin tekrar konumlandığını sözlerine ekledi.

Necati Özkan’ın sunumunun ardından panellere geçildi. ‘Seçim Kazandıran Fikir İhtiyaçlardan Doğar’ başlıklı panelde İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Fuat Keyman, Arter Ajans Başkanı Erol Olçok ve Ipsos Türkiye Başkanı Vural Çakır söz aldı.

Deniz Ülke Arıboğan, projelerin seçmen eğilimine yön vermediğini; bu anlamda Kanal İstanbul ve Marmaray’ın çok oy getirmeyeceğini vurguladı. Ayrıca dünyanın en iyi şeyinin toplum tarafından kötü; en kötü şeyinin iyi algılanabileceğine işaret etti. İktidar ve muhalefetin konumu ile ilgili olarak da “Tayyip bey yeniliği, güvenilirliği, büyüklüğü taşıyor. Bir önder profili taşıyor. Bu anlamda muhalefetin yeni bir model yaratmadan başarılı olması mümkün değil.” yorumunu yaptı.

Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi Başkanı Fuat Keyman ise 2008 bunalımından bu yana dünyada ve Türkiye’de ciddi kırılmalar olduğuna temas ederken, “Bu kırılmalar pek çok ülkede büyük eylemlere neden oldu. Bu eylemlerin Türkiye’de adı Gezi idi. Bu eylemin önderinin olmadığını, meydan kavramına dayandığını görüyoruz. Bence, artık takımın önderin önünde olduğu, liderin ön planda yer almadığı bir yapıya gidiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Arter Ajans Başkanı Erol Olçok da Gezi Parkı olaylarının kapsamının abartıldığını söyledi. AK Parti’nin seçim kampanyalarını yöneten Olçok, “Bence Gezi Parkı eylemleri bütün seçmenleri domine edecek, Erdoğan’ı kuşkulu hale getirecek bir olay değildir. Olayların kapsama alanı küçüktür, baz istasyonundan ibarettir.” dedi. Yerel seçimlerde AK Parti’nin yüzde 50,7 oy alacağını iddia eden Olçok, bu savını ekonomide elde edilen başarılara dayandırdı. Erdoğan’a yöneltilen diktatör suçlamalarına ise “Onun döneminde 7 seçim yapılmış. 18 ayda bir seçim. Seçimlere katılım oranı da artmış. Otoriter olmakla suçlanıyor ama her seçimde iyi oy alıyor.” diyerek karşı çıktı.

Ipsos Türkiye Başkanı Vural Çakır ise ekonominin oy verme eğiliminde büyük rol oynadığından söz etti. Büyüme oranlarının arttığı dönemlerde AK Parti’nin oy oranlarının katlandığını aktaran Çakır, oy verme eğiliminde rol oynayan diğer etmenleri ise güvenlik, değer, ideoloji, kültür, aidiyet, otoriteye saygı olarak sıraladı.

“İSTANBUL’A TALİP OLAN ERDOĞAN İLE YARIŞIR”

Panelde 2014 Mart ayında yapılacak yerel seçimler ile ilgili yorumları sorulan Arıboğan, Keyman, Olçok ve Çakır; seçimlerin İstanbul’da kıran kırana geçeceği görüşünde.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Prof. Dr. Arıboğan, “İstanbul’da seçime giden her aday Erdoğan ile yarışacaktır. Bir efsaneyi yenme durumunda olacaktır. İstanbul bu anlamda bir semboldür.” ifadelerini kullandı. Gezi olayları bağlamında Olçok’a hak veren Arıboğan, “Bu olayların Türkiye’ye tam anlamı ile sirayet etmediği ortada. Bunun yanında kız ve erkeklerin aynı evde kalmaları ya da dekolte tercihi ile ilgili tartışmalar da seçimi pek etkilemez. Hatta bütün bunlar AK Parti lehine etkiler.” değerlendirmesinde bulundu.

Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi Başkanı Prof. Dr. Fuar Keyman ise ”Gezi Parkı olaylarının kapsama alanını dünya. Bu olaylar Erdoğan ile Batı toplumunun arasında kopukluk yarattı.” ifadelerini kullandı. Keyman, yerel seçimlerin İstanbul ayağının da kıran kırana geçeceğini kaydetti.

Ipsos Türkiye Başkanı Vural Çakır, İstanbul’un seçimlerde önemli olacağını, şehirde adayların mühim rol oynayacağını belirtti.

Arter Ajans Başkanı Erol Olçok da yerel seçimler için İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’ın önemli olduğunu vurguladı. “İstanbul’a aday olanın Erdoğan ile yarışıyor gibi bir algı var. Amacım bu seçimlerde lideri ayrı bir konuma koymak, yerel aktörleri öne çıkarmak.” açıklamasını yaptı.

Siyasi İletişim Zirvesi daha sonra ‘Araştırmada Gözü Olmayanın Zaferde İzi Olmaz’ başlıklı panelle devam etti. Panelde AG Araştırma Yönetim Kurulu Başkanı Adil Gür, Genar Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Aktaş, Konsensus Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sarı ve Konda Genel Müdürü Bekir Ağırdır söz aldı. Bu isimler de seçmen eğilimlerini belirleme yöntemlerini anlattı.

Zirvede ayrıca Election Mall CEO’su Ravi Singh ‘Dijitale Hakim Olan Sandığa Hakim Olur’ başlıklı bir sunum yaptı. Kampanya gurusu, web ortamının etkin kullanımının seçimlerde başarı getireceğini öne sürdü.