Üzüm araştırması yapılıyor

Muğla Ticaret Odası'nın girişimiyle davet edilen İzmir İdol AŞ'den bir ziraat mühendisi ve İtalyan bir uzman, yörede yetişebilecek üzüm türlerini belirleyecek.

Uzman ekip, öncelikli olarak Yerkesik, Yeşilyurt ve Kafaca beldeleriyle İkizce köyünde bir dizi inceleme yaptı. Beldelerin belediye başkanlarıyla görüşen ekip, toprak numunelerini alarak iklim şartlarını da gözönünde tutup bir rapor hazırlayacak ve hangi üzümlerin şaraplık olduğu yönünde görüş bildirecek. İncelemeler sırasında üzüm bağı sahiplerine, kullanılacak asma çubukları dağıtılacak. Daha sonra ise üretilen üzümün alım garantisi, üreticiye sözleşme karşılığı verilecek.

Muğla Ticaret Odası Başkanı Bülent Karakuş, projenin köylünün ekonomik girdisinin arttırılması açısından önem taşıdığını belirterek, “Üzüm, tütüne alternatif ve ekonomik değeri olan bir ürün. Bu ürünü yöremize kazandırmak için çalışmalarımıza hız verdik” dedi. Muğla’da şarap fabrikası kurabileceklerini belirten Karakuş, “Yöremizde yeterli miktarda üzüm bağı sağladıktan sonra şehrimize şarap fabrikası kurmayı da düşünüyoruz. Uzman ekiplerin raporu doğrultusunda proje iki üç ay içinde oturacak. Uygulamayı bağ dikim zamanına yetiştirip başlayacağız. Bunu için tahliller yapılacak. Ülkemizde yapılamayanlar İtalya’da devam edecek” şeklinde konuştu.