Üzümle gençleşiyorlar

Hücreleri koruyan ve içerdiği zengin maddeler nedeniyle yüz bakımında kullanılan üzüm, dünyanın önemli SPA merkezlerinin ardından Türkiye'de de ilgi görmeye başladı.

Jennifer Aniston, Madonna ve Britney Spears gibi ünlü Hollywood yıldızlarının cilt bakımı için tercih ettiği üzüm, Osman Yağmurdereli’nin kanserle savaşı sırasında üzüm kökünü kullandığını açıklamasıyla Türkiye’de de popülaritesini artırdı. İlginin artmasıyla birlikte pek çok eczane üzüm kökü satmaya başladı. Kuruçeşme’deki Les Ottomans’taki SPA merkezi üzümle güzellik ve sağlık terapileri uygulamaya başladı.

ÇEKİRDEĞİNDEN SAĞLIK FIŞKIRIYOR

Bu uygulama, üzümü doğal sağlık aracı olarak gören Caroline Koç ve Tarkan gibi isimlerin tercihi. Üzüm çekirdeğinden elde edilen ‘polifenol’ en iyi antioksidan olarak bilinen E vitamininden on bin kat daha etkili. Polifenol, yaşlanmaya karşı savaşta ve kırışıklıkları azaltmada da etkili. Üzüm çekirdeğinin kökünden yapılan bir güzellik ürünü de piyasaya çıktı.

ÜZÜMCÜ ÜNLÜLER

Friends dizisinin yıldızı Jennifer Aniston (sağda), üzüm terapisini dünyaya duyurdu. Çekirdekten elde edilen ‘polifenol’ü yaşlanmaya ve kırışıklıklara karşı kullanan ünlü Türkler ise Tarkan ve Caroline Koç. Üzüm çekirdeği, kansere karşı alternatif bir ilaç olarak da biliniyor.