Üzümün pazari degisiyor

MANISA - Manisa Ticaret Borsasi (MTB) bünyesinde üzüm korbeyi kurulacagi haberi, tarim kamuoyunda büyük yanki uyandirdi.

Bu arada TARIS, piyasaya üzüm arzini Izmir’den degil, Manisa’dan yapacagini açikladi. Sadece bunun bile Izmir Ticaret Borsasi (ITB) üzüm korbeyindeki islem hacmini yariya düsürecegi belirtildi.
MTB’nin düzenledigi salon satislari istisare toplantisindan 14 Kasim 2005 tarihi çikti. Basina kapali toplantida üzümle ilgili bütün taraflar biraraya geldi. Karara göre çiftçi numunesini borsaya getirecek, burada tescil edildikten sonra korbeyde diledigi tüccar, isletme ya da ihracatçiya satabilecek. Alisverislerden çikacak fiyatlar tahtaya yazilacak ve böylelikle üzüm fiyati olusacak. MTB üzüm korbeyi, 14 Kasim’da resmen islemlere baslayacak. Manisa’nin 25 yillik borsa özleminin bitecegi açilis törenine devlet büyükleri de davet edilecek.

Üzüm korbeyine iliskin kritik kararin çiktigi toplantida konusan TARIS Üzüm Birligi Yönetim Kurulu Üyesi Murat Uludemir, Manisa borsasina bütün gücüyle destek vereceklerini açikladi ve bu çerçevede TARIS’in piyasaya üzüm arzini Manisa’dan yapacagini bildirdi. Uludemir, “MTB üzüm korbeyinde TARIS için stant ayrildi. Burada borsa ve fiyatlari devamli takip edecegiz. Manisa borsasi, üretici ve TARIS için büyük bir nimet.” dedi.

TARIS’in üzüm arzini Manisa’ya kaydirmasiyla ITB üzüm korbeyinin islem hacminin önemli ölçüde düsecegini öne süren Uludemir, “Ihracat tescilleri yine ITB’de yapilacakancak fiili alisveris Manisa’dan olacak. Ben üzüm alim satiminin tamamen Manisa’ya kayacagi görüsündeyim. Üzüm isletmeleri daha önce Izmir’deydi, simdi bir ikisi hariç hepsi Manisa ve ilçelerinde. Üzümün alisverisi de Manisa’ya gelecek ve fiyat burada olusacak. Borsa ajanlari, ihracatçi, tüccar ve çiftçi burada bulusacak. Çünkü üzüm Manisa’da yetisiyor.” seklinde konustu.

TARIS’in Manisa’da üzüm arzi yapmasiyla islem hacminin Izmir’dekini yakalayacagi belirtiliyor. 2001-2002 mahsulünde TARIS ITB’den piyasaya 41 bin ton, 2002-2003 mahsulünde 22 bin 817 ton, rekoltenin düsük oldugu ve TARIS’in ihracat patlamasi yaptigi 2003-2004 yili mahsulünde ise 5 bin 6 ton üzüm arzi yapti. TARIS’in bütün bu rakamlarina üreticinin getirecegi üzüm de eklendiginde üzüm arzinin Manisa’dan yapilacagi, buna bagli olarak tüccarin da Manisa’ya demir atacagi kaydediliyor.