Uzun Çarşı’nın üstü kapatılıyor

Bursa'nın en önemli alışveriş merkezi tarihi Uzun Çarşı'nın üstünün camlı profille kapatılması projesi Nisan ayında tamamlanacak.

Bursa’nın en önemli çarşısı olan Kapalı Çarşı’nın devamındaki Uzun Çarşı, üstü açık olduğu için yağmur ve karlı havalarda esnafın müşteri kaybetmesine neden oluyordu. Bu sorunu ortadan kaldırmak için harekete geçen merkez Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, çarşının üstünü camlı profille kapayacak bir proje hazırladı. İhale aşamasında çeşitli sorunlar yaşayan projenin yapımı aksayınca, bir kışı daha yağmur ve karın altında geçiren çarşı esnafı, projenin tamamlanmasını dört gözle bekliyor.

Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe, ihaleyi Kurban Bayramı öncesinde yapmayı planladıklarını, ancak alışverişin tadını bozmamak için erteleme yoluna gittiklerini ifade etti. Yaklaşık 600 bin YTL’ye mal olacak projeyi Nisan yağmurlarından önce tamamlayacaklarını açıklayan Altepe, tarihi çarşının modern alışveriş merkezleri ile yaptığı rekabette ayakta kalabilmesi için birşeyler yapılması gerektiğinin altını çizdi. Altepe şunları söyledi: “Bursa’da tarihin ayağa kaldırılması çalışmalarını yürütürken, Kapalı Çarşı ve Uzun Çarşı’nın modern bir görünüme kavuşması için hazırladığımız projelerimizi hayata geçireceğiz. Bu sayede hem vatandaşlarımız hemde turistler için Bursa tarihin ve modern kültürün iç içe olduğu farklı bir kimlik kazanmış olacak.”