‘Uzun yarıyıl tatili sonrası öğrencilerde depresyona dikkat’

Kar nedeniyle bir haftalık uzatılarak 25 günü bulan yarıyıl tatili nihayet sona eriyor.

Uzmanlar, özellikle tatilde umduklarını bulamayan öğrencileri tatil sonrası deprasyona karşı uyarıyor.
Araştırmacı Psikolog Hasan Hüseyin Taylan, tatil beklentisi çok yüksek olan çocukların, umduklarını bulamayınca dönüşte yoğun bir depresyona girebilecekleri uyarısında bulunuyor. Özellikle bu konuda ebeveynlere çok iş düştüğünü ve bu tür depresyona giren çocuklara karşı hassas davranmaları gerektiğini dile getiren Psikolog Taylan, “Çocuğunuzun geçirdiği tatili ve yaşadıklarını unutturup okullarını bağlanmalarını sağlayın. Depresyona giren çocuklara kesinlikle sert çıkışlar yapmayın. Bir süre sevgi ve anlayış ile yaklaşın ” şeklinde tavsiyede bulundu.

Taylan, bu tür çocuklarda, dönüşte tatil sonrası depresyon denilen sinirlilik, ağlama nöbetleri, iştah kaybı, yorgunluk, bezginlik, bitkinlik, sosyal etkinliklere karşı ilgi – istek kaybının ortaya çıktığını ve bunun giderek arttığını söyledi.

Taylan, bunun yaygınlaşan bir depresyon şekli olarak son yıllarda dikkat çekici boyuta ulaştığına vurguladı.

Çocukların kendilerini tatilin havasını abartılı olarak bırakmaması gerektiğini ve bu konuda ailelerin duyarlı olması gerektiğini dikkat çeken Taylan, çocukların bir şekilde tatil sonrası işlerinin başlarına döneceğini hatırlatarak, şöyle konuştu: “Tatili bir hayal denizi olarak görmeyelim ve çocuklarımızıda bunun böyle olmadığını anlatalım. Çocuklar döndüğü zaman tatile çıkarken geride bıraktığı sıkıntılar olduğu gibi yeniden karşısına çıkar. Bazı çocuklar için tatil ayrı bir dünya ya kaçıştır. Tatil onlar için bir hayal denizi dir, öyle görülür. Tatilini farklı aktivitelerle geçiren çocuklar, dönüşte okulunu ve derslerini kabullenemez.Ve ardından debresyon yavaş yavaş harekete geçer.”

Bursa Çekirge Çocuk Hastanesi Çocuk ve Ergenlik Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Süleyman Atabek’de, atil beklentisi farklı ve yüksek olan çocukların ise, bu süreçte umduklarını bulamadıkları zaman yoğun bir depresyona girebileceklerini altını çiziyor.

“Tatil’de insanlar sevdikleriyle, yakınlarıyla birarada olur.” diyen Dr Atabek, bu kadar yakın olmanın, bilinç altına atıldığında soruları teker teker su yüzüne çıkaracağını söyleyerek, ” Aile içi çekişmeler ve tartışmalar da tatilde sıkça görülen olaylardır. Artık dönüşte bunları ailecek bir kenarıya itin. Çocuklarınızın tatili ve yaşadıklarını unutturup okuluna ve derslerine bağlanmasını sağlayın. Özellikle çocuklarınızın hafta sonlarını iyi değerlendirmelerini sağlayın. Tatil sonrası yaşam yeni heyecanlar katın. Alışılagelmiş günlük yaşantıdan uzak tutmaya çalışın. Çocuğunuzu rahatsız eden nedenleri bulup kafasından atmasını, unutmasını sağlayın ” şeklinde konuştu.