Uzunköprü’de bulunan variller paniğe neden oldu

Edirne merkeze bağlı Uzunköprü ilçesinde Değirmenciköy deresi yakınlarındaki toprağa yarı gömülü halde çok sayıda içi dolu varil bulundu.

Alınan bilgilere göre, Uzunköprü İlçesi Değirmenciköy Deresi yakınlarında yaklaşık 200 varil bulundu. Bir vatandaşın ihbarı üzerine olay yerine giden Edirne Çevre İl Müdürlüğü ve Jandarma ekipleri çevrede inceleme yaptı. Varillerin bulunduğu alana jandarma tarafından şerit çekilerek “İçeriye girmek yasaktır” tabelası asıldı. Yetkililer, şüpheli varillerin Uzunköprü ve Keşan ilçelerindeki yağ ve çeltik fabrikaları tarafından bölgeye atılmış olabileceği ihtimali üzerinde duruyor.

Çevre İl Müdürü Abdullah Bülbül, atıklardan alacakları numuneleri inceleme imkanlarının olmadığını belirterek, “Şu ana kadar herhangi bir çalışma yapılmadı. Varillerin içindeki sıvı atıklardan örnekleme alınıp İzmit’teki İZAYDAŞ’a gönderilmesi gerekiyor.” dedi.

Varillerin içinde bulunan siyah atıkların deredeki suya karışma ihtimali ise paniğe yol açtı. Uzunköprü Kaymakamlığı, bölgedeki yerleşim yerlerindeki vatandaşlara varillerin bulunduğu alandan uzak durması yönünde uyarıda bulundu.

Uzunköprü Belediye Başkanı Ercan Çobanoğlu, varillerin içindeki sıvı atıkların kimyasal madde olma ihtimalinin çok zayıf olduğunu belirterek, “Söz konusu bölge belediye sınırları dışında kalıyor. Kaymakamlık tarafından varillerden numune alınıp İstanbul’a gönderildiğini duydum. İnşallah varillerin içindeki atıklar kimyasal atık değildir. Bunları buraya atanları da şiddetle kınıyorum. Benim kendi düşünceme göre bunları büyük bir ihtimalle çevredeki yağ fabrikaları atmış olabilir.” diye konuştu.