Vali amca söz verdi!

1998 yılında öğrenci azlığı nedeniyle okulları kapatılıp 3 kilometre ötedeki okula yaya giden öğrenciler artık yürümeyecek.

Sekiz yıllık temel eğitimle birlikte 1998 yılında öğrenci azlığı nedeniyle Burdur’un Tefenni ilçesi Esentepe İlköğretim Okulu kapatıldı. Buradaki öğrenciler yaklaşık 3 kilometre uzaktaki Atatürk İlköğretim Okulu’na gönderildi. Veliler kendi araçları ve tuttukları servislerle çocuklarını okula ulaştırıyor. Öğrenci başına aylık 16 YTL servis ücreti ödeyen veliler bu durumdan şikayetçi.

40 öğrencinin bu şekilde eğitim gördüğünü belirten Esentepe Mahallesi Muhtarı İsmail Tekeli, 10 kadar öğrencinin okula yaya gittiğini aktardı. Fakir ailelerin servis parasını ödeyemediğini söyleyen Tekeli, “Bazı ailelerin 3 çocuğu var. Bu veliler servis parasını veremiyor. Veremediği için de çocuklar okula yaya olarak gidiyor.” dedi.

Elverişsiz havalarda öğrencilerin okula devam edemediği bilgisini veren Muhtar, Tekeli, Tefenni ilçesini ziyarete gelen Vali Özbek’e durumu anlattı. Vali Özbek muhtarın anlattıklarını dinleyerek, İl Milli eğitim Müdürü Recep Yiğit’ten bilgi aldı. Okulun 1998 yılında kapatıldığını aktaran Yiğit, çocukların daha iyi eğitim alması için Atatürk İlköğretim Okulu’na gönderildiğini belirten Yiğit, 40 kişilik bir okula eğitim götürme imkanlarının bulunmadığını belirtti. Vali Özbek’in Yiğit’e okulun tekrar açılabilmesi imkanının olup olamadığını sorması üzerine Yiğit, “Bu okulu tekrar açamayız. Çünkü 40 kişilik ilköğretim okulu için öğretmen tahsis etmek ve hizmet götürmek masraflı olur.” diye konuştu.

Gerekli çalışmaların başlatılacağını belirten Vali Özbek, çocukların yeni öğretim döneminde yaya olarak gitmeyeceğini söyledi. Öğrencilerin servisle ulaşımının yapılacağı bilgisini veren Vali Özbek, servis parası ödeyemeyen velilere maddi yönden destek verileceğini bildirdi.