Vali Atış: Çocukların ellerinde molotofla askeri alanda ne işi var

Adana Valisi İlhan Atış, dün 100-150 kişilik bir grubun askeri bölgenin tel örgülerini kırarak içeri girmesinin ardından yaralanan 3 kişinin, jandarmanın ateş açması sonucu yaralanıp yaralanmadığını araştırdıklarını söyledi.

Adana Valisi İlhan Atış, dün 100-150 kişilik bir grubun askeri bölgenin tel örgülerini kırarak içeri girmesinin ardından yaralanan 3 kişinin, jandarmanın ateş açması sonucu yaralanıp yaralanmadığını araştırdıklarını söyledi.
Makamında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Vali Atış, Türkiye genelinde olduğu gibi Adana’da da bazı organların aldığı kararları protesto etmek bahanesiyle bazı olayların çıktığının söyledi.
100-150 kişilik grubun Seyhan İlçe Jandarma Komutanlığı’nın tel çitlerini kırarak, bozarak ve çitlerin takılı olduğu dirikleri sökerek askeri bölgeye girdiğini hatırlatan Vali Atış, “Dün saat 18.20 sıralarında zorla askeri bölgeye girildi. Askerlerimiz askeri bölgenin güvenliğini sağlamak üzere havaya ateş açtılar. Bu sırada 1994, 1996 ve 1999 doğumlu üç kişinin jandarma erlerinin açtıkları ateş sonucu yaralandıkları iddia edilmektedir. 1994 ve 1996 doğumlu olan gençlerimiz dün tedavilerinin ardından taburcu edildi. 1999 doğumlu kolundan yaralanan çocuğumuzun tedavisi devam ediyor.” dedi. Bu olayla ilgili valilik ve diğer kurumlarla birlikte iki şeyi araştırdıklarını ifade eden Atış, “Bunlardan birincisi, Emniyet Müdür Yardımcımız başkanlığında kurulan ekibimiz olay yeri inceleme polisleriyle birlikte olayın nasıl cereyan ettiğini ve jandarmalar bizi vurdu iddiasının ne derece doğru olduğunu araştırıyor. Adli yönden cumhuriyet başsavcılığı gerekli incelemeyi başlattı. İkinci konu ise bu saatlerde kütüphanede, annesinin babasının yanında, ya da oyun alanlarında olması gereken 1999 doğumlu çocukların ellerinde molotof kokteyli, taşla sopayla askeri bölgede ne aradıklarını araştırıyoruz. 1994 ve 1996 doğumlu gençlerin -yasaya göre çocuk ama hepimiz biliyoruz bunlar genç- evlerinde, çalışıyorlarsa işyerlerinde veya arkadaş ortamlarında olması gerekirken ellerindeki molotof kokteylleriyle, sopalarla, çitlerini kırarak girdikleri askeri bölgede ne aradıklarını bulmaya çalışıyoruz. Adana valiliğini hukukun üstünlüğünü sağlamaya çalışmaktadır.” diye konuştu.

OLAYLARDA 6 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
3-4 gün içindeki olaylardan dolayı 6 kişinin göz altına alındığını ifade eden Atış, askeri bölgeye girilmesiyle ilgili de göz altılar olabileceğini belirtti. Çocukları şiddet ortamında görmek istemediklerini vurgulayan Vali Atış, “Ailelerimiz çocuklarına devletin sahip çıktığı gibi sahip çıkmalı. Çocuklarımız geleceğin valileri, geleceğin sanatçıları doktorları. Bunu Adana’da başaracağız. Anne ve babalarımız lütfen çocuklarını şiddet ortamından uzak tutsunlar.” açıklamasında bulundu.
Adana’da Bebekli Kilise’ye yönelik iki kişinin saldırısının sorulması üzerine Vali Atış şunları söyledi: “İki sarhoş vatandaşımızın biz yollarını şaşırdıklarını düşünüyoruz. Her ihtimale karşıda bu saldırının amaçlı olup olmadığını, bir amaca istinaden yapılıp yapılmadığını araştırıyoruz. Valilik olarak bunun sarhoş iki kişinin yolunu şaşırması olarak değerlendiriyoruz. Şu anda kişiler sorgulanıyor gerçekler ortaya çıkacak.”