Vali Coş: Atatürk’ü anma töreninde sinkaflı küfürlere maruz kaldım

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, 10 Kasım Atatürk'ü anma töreni sırasında yaşanan olaylarla ilgili 10 kişi hakkında yasal işlem yapıldığını bildirdi.

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, 10 Kasım Atatürk’ü anma töreni sırasında yaşanan olaylarla ilgili 10 kişi hakkında yasal işlem yapıldığını bildirdi. Coş, çok ağır hakaretlere, sinkaflı küfürlere maruz kaldığını hatırlatarak, “Bunlar hoş şeyler değil. Bunları yapanları hiçbir şekilde gerekçesi ne olursa olsun savunmak mümkün değil.” dedi.

Vali Hüseyin Avni Coş, 10 Kasım Atatürk’ü anma etkinlikleri dolayısıyla Adana Atlı Spor Kulubü’nde Türkiye Binicilik Federasyonu’nca düzenlenen yarışmayı izledi. Coş, ardından gazetecilerin Atatürk Parkı’nda sabah saatlerinde yaşanan olaylara ilişkin değerlendirmede bulundu. Coş, buradaki konuşmasında, büyük Atatürk’ü rahmetle minnetle yad ettiklerini, ancak bugünün anlam ve önemine uygun düşmeyen tablolar oluştuğunu dile getirdi. Coş, “Tören sanki bir siyasi parti mitingi imiş gibi provoke edildi. Burada Sayın Başbakanımız’dan bendenize kadar birçok kişiye hakaretler edildi. Ve bizzat bana küfredildi. O tavır ve davranışları yapanlar oraya Atatürk’ü anmaya gelmedikleri, aksine ayrımcı bölücü istismarcı zihniyetle olay çıkarmaya geldikleri görülmektedir. Güvenlik kuvvetlerimizin aldığı tedbir sayesinde olaylar daha fazla büyümeden engellenmiştir. Ancak Adana’ya da, büyük Atatürk’ün aziz hatırasına da yakışmayan kötü tablolar ortaya konulmuştur. Bu provokasyonu gerçekleştirenleri ve alet olanları kınıyorum.” diye konuştu.

Toplumun bir kesiminin diğer bir kesimine karşı hücum etmesi, bir takım sosyal ya da siyasi hesaplaşmaların platformunun resmi törenler olmadığına dikkat çeken Coş, şöyle konuştu: “Atılan sloganlar gerçekleştirilen çirkin tezahüratlar orada bir kesimin Atatürk’ü anmak için değil provokasyon için geldiği, milleti kamplara bölmek için bir takım siyasi görüşleri seslendirmek için geldiği açık ve net olarak görülüyor. Bu hususta vatandaşlarımızın sağduyusuna da teşekkür ediyorum. Çünkü 2,5 milyona yaklaşyan nüfusun olduğu yerde 50-100 bir kalabalığın gerçekleştirdiği bu yakışıksız hareketler Adana’yı da aslında temsil etmemektedir. Açık bir provokasyondur.”

Coş, olayların ardından güvenlik güçlerinin 10 kişi hakkında yasal işlem yaptığını anlatarak, kendisine hakaret edenlerin tespitine yönelik çalışmanın da sürdüğünü bildirdi. Coş, şöyle devam etti: “Çok ağır hakaretlere, sinkaflı küfürlere maruz kaldım. Bunlar hoş şeyler değil. Bunları yapanları hiçbir şekilde gerekçesi ne olursa olsun savunmak mümkün değil.
Konuyla ilgili görüntüler var. Kayıtlar var güvenlik kuvvetlerimiz gerekli çalışmaları yapıyorlar. Bunların tespiti, teşhisi ve haklarında yasal işlemler yapılması süreci devam edecek. Hiç kimse milli günleri ve milli kavramları istismar etmesin. Atatürk de, Cumhuriyet de, bayrak da 76 milyon Türk vatandaşının ortak değeridir. Sadece belli bir kişiye ya da zümreye ait değerler değildir. Bana hakaret eden kişiyi bulabilirsek tabii ki dava açacağız.”