Vali Coş: Demokrasi devlet büyüklerine hakarete izin vermez!

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, demokratik hakların kullanılmasının, bir başka insanın darp edilmesine, bir başka insana, devlet büyüklerine hakaret edilmesine izin vermeyeceğini söyledi.

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş, demokratik hakların kullanılmasının, bir başka insanın darp edilmesine, bir başka insana, devlet büyüklerine hakaret edilmesine izin vermeyeceğini söyledi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 75. yılı nedeniyle Adana Atatürk Parkı’nda düzenlenen törende bir vatandaşa hakaret ettiği ileri sürülen Adana Valisi Hüseyin Avni Coş’a bir grup sivil toplum örgütü temsilcisi bugün destek ziyaretinde bulundu. Ziyarete, dünkü olaylarda grubu uyardıkları için linç edilmeye çalışan bir grup genç de katıldı. Kabulde konuşan Vali Coş, törende kendisi ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, ailelerine küfürler edildiğini belirterek, demokratik hakların kullanılmasının, bir başka insanın darp edilmesine, bir başka insana hakaret edilmesine, devlet büyüklerine hakaret edilmesine izin vermeyeceğini belirtti. Eleştirilere her zaman açık olduklarını vurgulayan Vali Coş, “Ama isnat ve iftira olmasın. İnsanların aile şereflerine, haysiyetlerine taarruz edilmesin. Bu işler kötü işlerdir. Bu tür hukuk ve ahlak dışı işlere başvuranlar sonuçta hakikaten iyi olmaz. Bu konuda bundan sonraki tedbirlerimizi daha yeterli ve sıkı bir şekilde alarak bu tür olumsuzlukların Adana’mızın huzurunu bozmaması için, bu tür olumsuz düşüncedeki kişilerin icrai faaliyette bulunmaması, törenlerin saygınlığına gölge düşürülmemesi için gerekli her türlü tedbirler alınacaktır.” dedi.

Kendisi hakkındaki iddiaları dile getirenlerin bunu ispat etmesi gerektiğini ifade eden Vali Coş, “Hukukta ispat külfeti müddeiye aittir, iddia edene aittir. Sadece iddiayı ortaya atıp, belgelerini kamuoyuna sunmadan, bu iddiaları kamuoyuna mal ederek bizi itibarsızlaştırmaya çalışanlar olursa, onlara da sadece kişilik haklarımızı ihlal etmiyorlar, aynı zamanda kul hakkı denen kavramı da ihlal etmektedirler ve helalleşmediğimiz müddetçe de onların ilahi adalet nazarındaki durumlarının da parlak olmayacağını ifade etmek istiyorum. Asılsız iddialarda bulunup bizi karalamaya çalışan, iftira ve isnatlarla bunaltmaya çalışanlara karşı her zaman alnımız ak, başımız diktir.” dedi.
Kendisinin herhangi bir siyasi merakı yahut herhangi bir seçimde adaylı düşüncesi olmadığını da dile getiren Vali Hüseyin Avni Coş, “Bizim hiçbir sicilimizde de hamdolsun hiçbir usulsüzlük, yanlışlık, yolsuzluk yoktur. Bugüne kadar memuriyet hayatımız boyunca takdirname aldık, tekdirname almadık. İşimizi daima yasaların öngördüğü şekilde yapmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kabulde dün yaşanan olaylarda linçe maruz kalan öğrencileri de teselli eden Vali Coş, “Özellikle demokrasi konusunda, fikir özgürlüğü konusunda görüş beyan edenlerin, başka görüşler serdedildiği zaman kendilerinin yaptıkları doğru olmadığı ifade edilince tahammülsüzlük gösterip, şiddete başvurup kendilerini onaylamayanları susturmaya çalışması, onları darp etmeye çalışması tabii ki hiç hoş değildir, demokratik bir davranış değildir. Üstelik bu tür kavgaların yeri de, bu tür tartışmaların yeri de büyük Atatürk’ün manevi huzuru değildir. Atatürk’ü gerçekten sahip çıkan, Atatürk’ü günün anlam ve önemine uygun bir şekilde içten sevgileriyle, dualarıyla anmaya oraya gelen sağduyulu, Adanalı gençleri temsil eden kardeşlerimize de teşekkür ediyorum, uğradıkları haksızlıklardan ötürü de, uğradıkları fiziki saldırılardan ötürü de geçmiş olsun diyorum.” şeklinde konuştu.

BAYRAK HERKESİN, ATA HERKESİN ATASI
Gençler adına konuşan Mahmut Çiftçi de, Vali ve Başbakan ile ailelerine ağır küfür ve hakaret edilmesi üzerine grubu uyardıklarını ancak linç girişimine maruz kaldıklarını söyledi. Vali Coş’un durumu görmesiyle olaya müdahale ettiğini ifade eden Çiftçi, “Adana hiçbir zaman 50 kişilik, 100 kişilik bir grubun şehri olmamıştır. Bu bayrak herkesin bayrağıdır, Ata herkesin Atasıdır. Sayın Başbakan Anıtkabir’e gidiyorsa, buradaki vatandaş da tabii ki Atatürk’ü anma programlarına katılacaktır.” ifadelerini kullandı.
Sivil toplum kuruluşu temsilcileri de teker teker söz alarak yaşanan olayları kınadı. Valiye yapılan eleştirilerin, direkt hükümete yapılmaya çalışılan, yerel hizmetlerin karşısında durmaya çalışan bir düşüncenin olduğunu dile getiren STÖ temsilcileri, Vali Coş’un moralini bozmamasını istedi.