Vali Dalmaz; ‘Nevruz bölücü bayramı değildir’

Vali Veysel Dalmaz, Nevruz kutlamalarının bölücü bayramı olarak lanse edilmesine tepki göstererek, "Bu bölücü bayramı değil, barışın, hoşgörünün, kardeşliğin pekiştiği bir kültürümüz, geleneğimizdir." dedi

Kutlamalara Vali Veysel Dalmaz, İl Jandarma Alay Komutanı Ali Galip İncetürk, İl Emniyet Müdürü Ali Tom, Avusturya Başkonsolosluğu Ticaret Ateşesi Walther Czerny, daire müdür ve amirleri katıldı.

Törende konuşan Fakülte Dekanı Prof. Dr. Osman Bektaş, “Nevruz, bizim kültürümüzde geleneklerimizde olan, soğuk kış gecelerinden baharın müjdecisi, sevgi ve barış simgesi bayramımızdır. Barış, sevgi ve kardeşliği simgeleyen Nevruz bayramını kutluyorum.” dedi.

Vali Veysel Dalmaz ise, “Zamanla unuttuğumuz Bu geleneklerimizin tekrar yaşatmamız gerekiyor. Zamanla unutulan kardeşliği, dostluğu ve sevginin simgesi Nevruz kutlamaları, maalesef bölücü bayramı olarak lanse ediliyor. Bu bölücü bayramı değil, barışın, hoşgörünün, kardeşliğin pekiştiği bir kültürümüz, geleneğimizdir.” dedi.

Nevruz ateşinin yakılması ile başlanan kutlamalarda yöresel yemekler ikram edildi. Daha sonra adet olarak ateşten atlayan Vali Veysel Dalmaz, örsle demir dövdü. Gümüşhaneye ziyaret için gelen Avusturya Başkonsolosluğu Ticaret Ateşesi Walther Czerny ise yapılan kutlamalardan çok etkilendiğini söyledi.