Vali Demirtaş: Kerbela hepimizin ortak yas günü

Adıyaman Emniyet Müdürlüğü'nce, Vali Mahmut Demirtaş'ın himayesinde Muharrem ayı münasebetiyle iftar programı düzenlendi.

Adıyaman Emniyet Müdürlüğü’nce, Vali Mahmut Demirtaş’ın himayesinde Muharrem ayı münasebetiyle iftar programı düzenlendi. Yoğun bir katılımın olduğu iftarda birlik ve beraberlik mesajları verilerek, Adıyaman’daki huzur ikliminin devam etmesi temennisinde bulunuldu.

Polisevi’nde düzenlenen Muharrem iftarına Vali Mahmut Demirtaş, Milletvekili Murtaza Yetiş, İl Jandarma Komutanı Albay Yusuf Yalçın, Belediye Başkanı M. Necip Büyükaslan, Cumhuriyet Başsavcısı Faruk Büyükkaramuklu, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Talha Gönüllü, İl Emniyet Müdürü Fikret Salmaner, kamu ve sivil toplum kuruluş temsilcileri, siyasi parti başkanları, il genel meclis başkanı, Adıyaman’daki Alevi ve Sünni kanaat önderleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Düzenlenen iftarda Muharrem orucunun hassasiyetleri göz önünde bulundurularak hazırlanan menüde et bulunmazken, konuklara tatlı olarak aşure ikram edildi.

Açılan iftar sonrası programın açılış konuşmasını yapan Alevi Dedesi Mahmut Dolaş, “Bugün bizleri bir araya toplayarak bu birlik ve beraberliğin oluşmasına vesile olan herkese teşekkür ediyorum, Muharrem ayı bizim için bir yas ayıdır. Bu ayda bizler Allah rızası ve Kerbelada şehit düşenler için oruç tutarız. Bugün ülkemizin her tarafından Ehl-i Beyt için aşure lokmaları pişirilerek iftar yemekleri verildi. Türkiye’deki farklılıklarımızı bir zenginlik olarak görmeliyiz. İnançlarımızın içerisinde Türkiye büyük bir coğrafyadır. Bu coğrafyanın içerisinde Aleviler de Sünniler de başka inançta olan insanlar da olacaktır. Mühim olan hoşgörüyle birbirimizi kucaklayarak, birbirimizi sevmemiz, birbirimizin değerlerine saygı göstermemizdir. Bu konuda Adıyaman bir örnektir. Bu konuda gerek valilerimiz olsun, gerek belediye başkanlarımız olsun, bizleri birarada tutmaya çalışıyorlar. Kendileri bize ve Ehl-i Beyt’e destek veriyorlar. Her konuda bizlere yardım ve desteklerini esirgemiyorlar. Bu konuda Adıyaman halkına teşekkür ediyorum. Allah, bu birlik ve beraberliğimizi bozmasın.” dedi.

İftar programına ev sahipliği yapan Vali Mahmut Demirtaş ise İl Emniyet Müdürlüğü tarafından düzenlenen iftara katılan bütün konuklara teşekkür ederek, bu güzel ve ulvi atmosferin oluşumunda emeği geçen herkese teşekkür etti. Hicri yılın ilk ayı olan Muharrem ayının, birçok peygamberin hayatında önemli hadiselerin cereyan ettiği kutlu bir ay olduğunu vurgulayan Vali Mahmut Demirtaş, “Muharrem ayı, dinler tarihinde ve İslam tarihinde birçok önemli olaylara sahne olmuş ise de bu ay, daha çok bizlere elim ve tüm canların yüreklerini parçalayan Kerbela faciasını ve en sevgiliye en sevgili olmuş İmam Hüseyin Efendimiz’in (r.a) onurlu kıyam ve şehadetini de hatırlatmaktadır. Hz. Hüseyin’in (r.a) ve arkadaşlarının Kerbela’da günlerce susuz bırakılarak şehit edilmesi Müslümanların gönüllerinde asırlardır acısı dinmeyen bir yara olarak ilk günkü kadar tazedir. Kerbela vakası her Müslümanın Allah, Resulullah (sas) ve Ehl-i Beyt sevgisini güçlendirmektedir. Muharrem ayı bir yas ve hüzün ayı olduğu kadar, aynı zamanda duyguların, birlik ve beraberliğin ayıdır. Kerbela vakasının acısı Hz. Hüseyin’in (r.a) sevgisiyle birleşerek, bugün de hepimize hak, hukuk, adalet, merhamet ve sabrın ne kadar yüce duygular olduğunu hatırlatmaktadır.” diye konuştu.

Kerbela vakası ve Muharrem ayının Müslüman aleminde bir ayrılık vesilesi değil, bir birlik ve beraberlik vesilesi olduğunu hatırlatan Vali Demirtaş, “Yezit’in iktidar hırsı için yaptığı zulüm hiçbir zaman unutulmamıştır, bu acı hepimizin acısıdır, bu nedenle hepimizin ailesinde birçok Hasan, Hüseyin, Fatma varken Yezit ismi verilen kimse yoktur. Kerbela hepimizin ortak bir yas günüdür. Millet olarak birlik ve beraberliğimizin çimentosu diyebileceğimiz ve kökleri tarihe uzanan ortak değerlerimiz vardır. Asırlardır Anadolu topraklarında Alevisi, Sünnisi, Türkü, Kürdü tüm vatandaşlarımız birlik ve beraberlik içerisinde yaşamaktadır. Öteden beri birlik ve beraberliğinden asla ödün vermeyen ilimizde bu birlik ve beraberliğimiz devam ettiği sürece, kardeşliğimizi bozmaya kimsenin gücü yetmeyecektir. Bugün bize düşen de bu gönül birlikteliğini devam ettirmektir. Bu programın birlik ve beraberliğimize vesile olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu. Muharrem iftarı programı, İl Müftüsü İmran Kılınç tarafından okunan dualarla son buldu.