Vali Güler başkanları basın toplantısı yapmaya çağırdı

Turkcell Süper Lig'de 22 Nisan Cumartesi günü oynanacak Fenerbahçe - Galatasaray derbisi öncesinde toplanan İl Güvenlik Kurulu, karşılaşmayla ilgi alınacak güvenlik önlemlerini belirledi.

İstanbul Valisi Muhammer Güler, İl Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Futbol Federasyonu Yönetimi Kurulu Üyesi Affan Keçeci, Fenerbahçe Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi İlhan Ekşioğlu ve Galatasaray Kulübü 2. Başkanı Adnan Polat ile Gençlik Spor İl Müdürü Tamer Taşpınar’ın katıldığı güvenlik kurulu toplantısında alınan kararları Vali Muhammer Güler düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı.

Vali Güler, 22 Nisan Cumartesi günü oynanacak olan Fenerbahçe – Galatasaray derbisinde 4000 bin emniyet mensubunun görev yapacağını açıkladı. Güler, karşılaşma öncesinde çıkabilecek olaylar nedeniyle sezon başında alınan karar gereğince Galatasaray taraftarlarının Şükrü Saraçoğlu Stadı’na organize bir şekilde toplu olarak gelişine izin verilmeyeceğini belirtti. Güler, Sarı – kırmızılı takım taraftarlarına Şükrü Saraçoğlu Stadı’nda 2250 kişilik bilet ayrıldığını ifade etti.

– “KULÜP BAŞKANLARI VE YÖNETİCİLER TANSİYONU DÜŞÜRSÜN” –

Karşılaşmanın şampiyonluk yolunda büyük önem taşıdığına dikkat çeken Vali Güler, her iki kulüp başkanlarının ve yöneticilerinin tansiyonu düşürecek beyanatlarda bulunması gerektiğini vurguladı.

Derbinin fair – play için bir şans olduğunu kaydeden Güler, “Bu bir fırsattır. Bu derbi fair – play için birlik ve beraberlik için bir şanstır. Bu maçla ilgili tansiyonun düşürülmesi ilgili kulüp yöneticilerinin ve taraftarlarının duyarlı olmasını bekliyoruz. Bu maç öncesinde kulüp başkanlarının kol kola yürüyerek birlik ve beraberlik görüntüsü vermelerinin tansiyonun düşmesi açısından önemli olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Güler, seyircilerin maça bozuk parayla alınmayacağını belirterek, bozuk paraların Kızılay’a yardım için kumbaralarda toplanacağını ifade etti. Güler, stat içinde de su petlerinin ağzının açık olarak satılacağını da sözlerine ekledi.

Bu arada İl Güvenlik Toplantısı sonrasında yapılan açıklama 3 haber ajansı ve NTV tarafından naklen yayınlandı. Bu yayın nedeniyle yaşanan büyük izdihamı yadırgayan, Galatasaray 2. Başkanı Adnan Polat, yoğunluğun fazla olduğunu ima edere, “Sayın valim böyle birşey var mı?” diye tepki gösterdi.