Vali Güler; ‘Bu bir insanlık suçudur’

İstanbul Valisi Muammer Güler, Tuzla'da toprağa gömülü olarak bulunan kimyasal atık dolu varillerle ilgili olarak, "Tuzla'da kanserojen etkisi olabilecek malzemeler bulundu.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde yapılan açıklamanın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Vali Muammer Güler, Tuzla’da gömülü olarak kimyasal atık varilleri bulunduğunu söyledi. Bugün olay yerinde bir basın açıklaması yapılacağını hatırlatan Vali Güler, “Maalesef orada tehlikeli atıkların bulunduğu tespit edildi. Olayla ilgili olarak yetkililerin çalışması sürüyor. Kanserojen etkisi olabilecek malzemelerin bulunduğu belirlendi. Konu adli mercilere intikal ettirildi. Ancak incelemeler sürüyor. Topraktan maddeler alınarak imhası yapılmak üzere gerekli kuruluşlara intikal ettirilecek” şeklinde konuştu.

Kimyasal atıkların gömülmesinin büyük bir suç olduğunu ifade eden Güler, “Bu tip atıkları yakmak ve değerlendirmek için yetkili kuruluşlar var. Bunlar vasıtasıyla atıkların yok edilmesi lazım. Bu konuyla ilgili ter türlü takip yapılacak ve suçlular mutlaka bulunacak. Bu bir insanlık suçudur. Hiçbir ticari kaygı ve maliyet hesabı bunu izah edemez.” dedi.

Bu arada İstanbul Valisi Muammer Güler, gömülü atıkların havzayı kirletme tehlikesi olduğuna da dikkat çekerek, “İnşallah böyle bir şey söz konusu değildir. Bölgede geniş çaplı tespit yapılacak” diye konuştu.