Vali Güler; ‘Davacı olmadım ancak kamu davası açıldı’

İstanbul Valisi Muammer Güler, e-mail yoluyla kendisine hakaret edilmesi ile ilgili, "Ben davacı olmadım ama sonuçta kamu davası açıldı.

Güler, “Herkes düşüncelerini söylemeli ama tehdit, hakaret edilmemeli. Onuru, şerefi, haysiyeti hedef alacak davranış kimse tarafından kimseye yapılamaz.” şeklinde konuştu.
Finlandiya’ya giden Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) Başkanı Bülent Arınç’ı uğurlamak üzere Atatürk Havalimanı’na gelen Vali Muammer Güler burada basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Beşiktaş’lı taraftarların Fenerbahçe derbisi nedeniyle Kadıköy Şükrü Saraçoğlu Stadyumuna girmesinin engellenmesi nedeniyle İstanbul Valisi Güler’e 200’e yakın e-mail ulaştı. Bunların bir kısmı kararı takdirle karşılarken bir kısmı da olumsuz yaklaştı. Gelen bir mailde ise Vali Güler’e hakaret edildiği tespit edildi. Vali Güler kendisine hakaret içerikli mail gönderen şahsın tutuklandığını açıklarken bu durumdan dolayı üzüntü yaşadığını belirtti.

Güler şunları söyledi: “Türk Ceza Kanunu’nun suç saydığı fiiler var. Toplumsal gelişmenin, bireysel özgürlüklerin içerisinde ifade hürriyeti herşeyin başında gelir. Ancak bunu kullanırken eleştiri sınırlarını aşan, hakarete varan bir ölçü içinde hiçkimse kullanamaz. Türk Ceza Kanunu kamu görevlilerinin görevleri nedeniyle hakerete ve uğramasını suç olarak öngörüyor. Bu doğrudan kamu davası açılması gereken hallerden bir tanesidir. Son derece üzüntülümüyüm. Böyle bir olaya bir gencimizin karışması üzücüdür. Toplumsal olarak yaşadığımız şiddetin de bir boyutu gibi. Biz hak ararken, serzenişte bulunurken bile şiddeti ön plana alıyoruz. Yürüttüğümüz kamu görevi dolayısıyla, İl Spor Güvenlik Kurulu’nun aldığı kararları uyguladık. Bundan memnun olanlar olabilir, olmayanlar da olabilir. Bunu doğal karşılıyorum. Aldığımız karar ile ilgili 200’e yakın e-mail aldım. Bunların çoğunluğu kararı beğenmediğini, bir kısmı da beğendiğini ifade eden maillerdi. Bir kısmı maalesef en çarpıcı olanı da bu evladımızın yazdığı maildir. Bunun çok abartılarak kamuoyuna yansıtılmasında fayda görmüyorum.”

Sadece çocukların kabahatli olmadığını toplumda şiddetin ön plana çıkarılmasının da etken olduğunu belirten Güler, “Ben şahsi davacı olmadım ama kamu davası olarak değerlendirilecek. Bir yandan üzüntülüyüm ama hukukun da yerine getirilmesi açısından, caydırıcaılık unsuru taşıması, bir ibret olması bakımından da olumlu buluyorum. Herkes düşüncelerini söylemeli ama tehdit, hakaret edilmemeli. Onuru, şerefi, haysiyeti hedef alacak davranış kimse tarafından kimseye yapılamaz. Bu delikanlı 1987 doğumlu, benim oğlum ise 1978’li. Bu gencin benim şahsımı hedef almadığını biliyorum ama o rahatlık içerisinde böyle bir suç işlemesi mümkün değil.” ifadelerini kullandı.

Güler, son günlerde meydana gelen okulardaki şiddet olaylarında sustalı bıçak veya kelebek tabir edilen bıçakların kullanılması nedeniyle harekete geçtiklerini dile getirdi. Güler, “Delici, kesici aletlerin suç teşkil edeni var, etmeyeni var. Bu konuda yasal eksiklikler bulunuyor. Bunların gelişi güzel sokaklarda, seyyar satıcılarda satılması çocuklarımızın bunlara rahatlıkla ulaşmasına neden oluyor. Bununla ilgili bir çalışmamız var. Okul etrafındanki seyyar satıcılarda bu tür aletlerin satılmasının önüne geçmek için çalışacağız.” dedi.

Çocukların okullara giriş çıkışlarında aramalar yapılacağını, kontrollerin sıklaştırılacağını belirten Güler, “Ama çocuklarımızın hepsini potansiyel suçluymuş gibi görerek, rencide edici şekilde yapılmayacak. Kameralar koyacağız ama kesinlikle okul içlerine değil.” şeklinde konuştu.

İstanbul’da MOBESE kameralarını artıracaklarını açıklayan Güler, 1000 kamera daha takılacağını, bunların 349 tanesinin de büyük okulların önüne yerleştirileceğini ifade etti.