Vali Güler; ‘Emniyet görevini yerine getirdi’

İstanbul Valisi Muammer Güler, Yargıtay'ın bozma kararını faks yoluyla Kartal Cumhuriyet Başsavcılığı'na bildirmesinin ardından Ağca'nın emniyet güçlerince Kartal'da bulunduğu evde yakalandığını açıkladı.

Vali Güler, İl Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile birlikte Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’a gelişini karşılamak üzere geldikleri Atatürk Havalimanı VİP Salonunda Mehmet Ali Ağca’nın yakalanmasıyla ilgili olarak basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Vali Güler, ayrıntılı bilgi vermenin şu an mümkün olmadığını söyledi. Yargıtay’ın bozma kararını faks yoluyla Kartal Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirmesinin ardından Mehmet Ali Ağca’nın emniyet güçlerince Kartal’da bulunduğu evde yakalandığını açıkladı.

Güler, “İstanbul Emniyet Müdürlüğü en seri şekilde yakalama emrini yerine getirmiştir. Başta sayın Cerrah olmak üzere hepsine teşekkür ediyorum. Biz yasal yetkilerimizi bu konuda kullanmış olduk. Bundan sonrası adli mercilerin yapacağı iştir.” diye konuştu.

Daha önceki açıklamalarında Mehmet Ali Ağca’nın emniyet güçlerince takip edilmediğini açıklayan Vali Güler, “Kimse kimseyi yargı kararı olmadan takip edemez. Bu konuda da herhangi bir takibat sözkonusu değildi. Şartla salıverilen diğer vatandaşlardan farklı olmayan bir pozisyondaydı. Yargıtay tarafından şartlı tahliyesi bozuldu. Bunun için yakalama emri çıkartıldı. O yakalama emrinin gereğini yerine getirdik. Mehmet Ali Ağca’nın serbest bırakıldıktan sonra kaçarmıy dı kaçmaz mıydı, böyle bir imkanı olur muydu? Ama önemli olan bizim yakalama emri doğrultusunda kendisini yakalayıp adli mercilere teslim etmemizdir” şeklinde konuştu.

Ağca ile ilgili bundan sonra uygulanacak prosedürle ilgili açıklama yapan Vali Güler, “Başsavcının bu konuda vereceği talimatı bekliyoruz. Hemen isteyebilirler. Yarın da talep edebilirler. Çünkü arada başka bir soruşturma durumu yok. Şartlı salıverilmesi iptal edildiği için eski hali geçerli olacak. Cezaevinde yatmaktaydı, cezaevinde yatmaya devam edecek.”

Mehmet Ali Ağca’nın Kartal’da bulunduğu evin nasıl tesbit edildiği sorusuna ise Vali Güler yerine İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah cevap verdi. Celalettin Cerrah, “Meslek sırrı” dedi.