Vali Güler için soruşturma izni

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul Valisi Muammer Güler hakkında soruşturma açabilmek için İçişleri Bakanlığı’ndan izin istedi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul Valisi Muammer Güler hakkında parti propagandası yaparak “görevde yetkisini kötüye kullandığı” suçlamasıyla soruşturma açabilmek için İçişleri Bakanlığı’ndan izin istedi.

Yasaya göre valiler hakkındaki soruşturmaları yürütmekle görevli olan Yargıtay Başsavcılığı, İstanbul İl Özel İdaresi’nce bastırılan ve AKP ilanı ve üyelik formlarının olduğu kitapçığa ilişkin haberleri ihbar kabul ederek harekete geçti. Habere konu olan kitabı İstanbul Valiliği’nden isteyen Başsavcılık, Memurların ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkındaki Kanun hükümleri uyarınca Vali Güler hakkında soruşturma açabilmek için İçişleri Bakanlığı’na başvurdu. İçişleri Bakanlığı’nın soruşturma izni vermesi halinde Güler hakkında TCK’nın 257. maddesi uyarınca 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açılabileceği gibi, dava açılmasına yer olmadığı kararı da verilebilecek.