Vali Güler Nevruz ateşinin üzerinden atladı

Ayasofya Meydanı'nda gerçekleştirilen Nevruz Bayramı kutlamaları, renkli görüntülere sahne oldu.

Vatandaşlara Afgan ve Özbek pilavı dağıtıldı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin organize ettiği kutlamalar, Ayasofya Meydanı’nda gerçekleştirildi. Kutlamaya İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Erman Tuncer, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, 66. Mekanize Piyade Tugayı Komutanı Tuğgeneral İhsan Balabanlı, Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, Türk Dünyası temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Kutlamaları meraklı gözlerle turistler de izledi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Vali Muammer Güler, yaptığı konuşmada birlik beraberlik mesajları verdi. Nevruz’un toplumun tüm kesimleri tarafından saygı içerisinde yaşanmasını temenni eden Güler, “Nevruz çekişmenin, şiddetin, hoşgörüsüzlüğün hiçbir zaman aracı olmamıştır, olamayacaktır.” dedi. Herkesin Nevruz Bayramı’nı kutlayan Güler, “Ümit dolu güzel günlerin başlangıcı olan Nevruz’un ortak coşku ile kutlanmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların sonrasında Vali Güler, İBB Başkan Vekili Erman Tuncer, Tuğgeneral İhsan Balabanlı, Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, meydana yakılan ateşin yanına geldi. Vali Güler basın mensuplarına, “Düşmemizi mi bekliyorsunuz?” diye espri yaptı. Ardından Güler ateşin üzerinden atladı. Güler’den sonra protokolde bulunan diğer isimler de ateşin üzerinden atlayarak geçti. İstanbul Emniyet Müdürü Cerrah ise ateşten uzak durmayı tercih etti.

Bu arada, Muammer Güler’e Orta Asya giysilerinden Çapan giydirildi, kuşak bağlandı. Basın mensuplarının isteği üzerine Vali Güler tekrar ateşin üzerinden atladı. Bu atlaşı da basın mensupları için yeterli olmayınca Vali Güler, Eminönü Belediye Başkanı Er ve Tuğgeneral Balabanlı’nın elinden tutarak birlikte ateşin üzerinden atladı.

Ateşin üzerinden atlayan protokol, bu sefer yumurta tokuşturma sırasına girdi. Rengarenk boyanan yumurtaları alan Vali Güler ve diğer yetkililer, birbirlerinin elindeki yumurtaları tokuşturmaya başladı. Yumurta tokuşturma savaşını Tuğgeneral Balabanlı kazandı. Balabanlı kiminle yumurta tokuşturduysa hepsininkini kırmayı başardı.

Bu renkli görüntüler sergilenen folklor gösterileriyle şenliğe dönüştü. Etkinlikler sonrasında Özbek ve Afgan pilavları dağıtıldı.