Vali Güler zanlının yakalanışını anlattı

İstanbul Valisi Muammer Güler, Hrant Dink’in katil zanlısının yakalanmasının titiz bir takip sonunda gerçekleştiğini söyledi.

Güler, zanlının Samsun’da İl Jandarma ekipleri tarafından, İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından ulaştırılan ihbar sayesinde yakalandığını dile getirdi. Güler katil zanlısını olaydan 32 saat sonra yakalandığını kaydetti.
Vali Güler, Hrant Dink’in katil zanlısı Ogün Samast’ın Samsun otogarında Trabzon’a hareket etmekte olan bir otobüste yakalandığını söyledi. 1990 Trabzon doğumlu olan Ogün Samast’ın birkaç saat sonra İstanbul’a özel bir uçakla getirileceği belirtildi. Güler, bu olayla ilgili bağlantısı olan 6 kişinin de Trabzon’dan yarın İstanbul’a getirilip sorgulamaya alınacağını kaydetti.

Güvenlik güçlerinin bütün imkanlarını kullanarak 32 saat sonra bütün suç delileriyle zanlının yakalandığını kaydeden Vali Güler, “Şahsın üzerinde silah ve tanınmasında etkili olan beresi de ele geçirildi.” dedi. Kameraların ne kadar önemli olduğunun bu olayda ortaya çıktığını belirten Güler, “Polisin taktiğinin başarılı olduğunu gördük. Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve bütün emniyet mensuplarına taşakkürlerimi iletiyorum, takdirlerimi iletiyorum. Başta Başbakanımız olmak üzere devletin verdiği destek için teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Zanlının anne ve babasının gözaltında olmadığını söyleyen Güler, bu konuyla ilgili irtibatlı olan kişilerin ise Trabzon’da gözaltında olduğunu kaydetti. Güler, bu kişilerin ne derece etkili olduklarını, azmettirici olup olmadıklarının sorgulamalar sonrası belirlenecegini söyledi.

Güler, zanlının istihbarat görevlilerin titiz çalışması sonrası yakalandığını belirterek, “Trabzon’a hareket eden otobüse bindiği bilgisini değerlendiren Samsun İl Jandrama Komutanlığı ekiplerince saat 23:00’te yakalandı. Yarım saat sonra bir uçakla İstanbul’a getirilecek.”

Güler şunları söyledi: “Babası görüntülerin televizyonda yayınlanmasından sonra polise bildirmiştir. Trabzon Emnniyet Müdürlüğü’nce yapılan operasyonlar sonrası yakalanan diğer kişiler de yarın getirilecek. Örgüt bağlantısı için henüz bir şey söylenemez, sorgulamaları sonrası netleşecek.”

Zanlı için Yalova ve başka illerde araştırmalar yapıldığını anlatan Güler, İstanbul’da herhangi bir gözaltı olmadığını, zanlının olay yerine yalnız gelip eylemi gerçekleştirdiğini söyledi.

Güler işbirliği yaptıkları gazetecilere de teşekkür etti. Güler şunları söyledi: “Gazeteciler teşekkürü hakediyor. Sizlerle iyi bir işbirliği ile çalıştık. Olayın ilk vuku olmasından hemen sonra periyodik bilgilendirme yapıldı. Sizlerin katkıları için teşekkür ediyorum. Yaptığımız bu yayından sonra vatandaşlarımız duyarılılık gösterdi. 100’ün üzerinde ihbar geldi, fotoğraflar geldi. Sorumluluk anlayışı içerisinde ülkemizin itibarına gölge düşürmeyecek şekilde hareket edildi. Vatandaşlarımız sorumluluk içerisinde hareket etti. Dink’in ailesinin acısını paylaşıyoruz. Zanlıyı kısa sürede yakalamakla üzüntülerin bir nebze hafiflettiğimiz düşünüyorum. Türk polisi her türlü gayreti ortaya koydu.”